Kalendarz adwentowy 2021

Kalendarz adwentowy 2021: 1 grudnia. Jak zrobić wieniec świąteczny?

Kalendarz adwentowy 2021

Autor:
Adam
Barabasz
Świąteczny wieniec – zrób o sama

1 grudnia otwieramy kalendarz adwentowy Dzień Dobry TVN. Trudno wyobrazić sobie ten okres bez tradycyjnych wieńców, które w nowoczesnej odsłonie staną się piękną dekoracją domu i mieszkania. Kinga Kołodziejak-Gul zaprezentowała, jak krok po kroku zrobić ich dwa rodzaje.

Wieńce adwentowe

Świąteczne wieńce stroją wnętrza i są często wieszane na drzwiach wejściowych do domów. Oczywiście wianki bożonarodzeniowe można kupić w sklepach, ale równie piękne są te wykonane samodzielnie. Zrobienie takiego takiej dekoracji wcale nie jest trudne, a z pomocą przychodzi internet, gdzie aż roi się od inspiracji. 

Najbardziej efektowne z nich są wykonane z naturalnych materiałów takich jak jodła, świerk, tuje czy eukaliptus, szyszki, orzechy czy żołędzie. Podstawą do stworzenia wieńców zielone gałązki.

- Taką gotową bazę można kupić zarówno w kwiaciarni lub na giełdzie - wyjaśnia Kinga Kolodziejak-Gul. - Jest to bardzo wygodne. Często wszyscy twierdzą, że nie jesteśmy w stanie tego sami zrobić. Można też kupić taki słomiany krąg i samemu przymocować różne inne gałązki. Za gotowy trzeba zapłacić ok. 20-30 zł, więc nie jest to duży koszt - dodaje.

Wieniec adwentowy krok po kroku

Do przyozdobienia świątecznego wianka możecie użyć przeróżnych dekoracji, które można znaleźć w domu – bombek, plasterków suszonych pomarańczy, laseczek cynamonu i kokardek. Stylowo prezentują się wianki wykonane z samych gałązek iglaków, przyozdobione czerwoną, złotą, srebrną lub atramentową atłasową kokardą. Wykonanie wieńca świątecznego może być jednym z rodzinnych przedświątecznych zwyczajów,

Wianek w kolorach świąt:

 • baza do wianka ze świerkiem naturalnym (około 30 cm koło)
 • klej na gorąco w pistolecie
 • figurka w świątecznym stylu (Mikołaj, aniołek, lub dziadek do orzechów)
 • szyszki (około 5 sztuk)
 •  małe czerwone bombki (około 7 sztuk) 
 • małe złote bombki (około 7 sztuk)
 • kokarda czerwona lub zielona lub w kratę aksamitna

Wianek naturalny:

 • baza do wianka (około 30 cm koło ze świerkiem) 
 • klej na gorąco w pistolecie 
 • suszone trawy pampasowe
 • suszone kwiaty 
 • lniana wstążka
 • suszone pomarańcze bądź inne owoce w kolorach ziemi np. laski cynamonu

Jak przygotować wianek bożonarodzeniowy - wskazówki

Krok 1. Gałązki przywiązujemy przywiązujemy mocno i ściśle do obręczy, tak, aby konstrukcja była stabilna. Żywe rośliny z czasem stracą wodę i nieco zmniejszą swoją objętość, więc mogą się wysuwać.

Krok 2. Gałązki nakładamy na siebie gęsto, tak aby nie były widoczne wiązania. Układamy je w jednym kierunku, tak, by wywijały się do zewnątrz okręgu – dzięki temu kompozycja nabiera ładnego kształtu.

Krok 3. Kiedy całą obręcz będzie zasłonięta gałązkami, bądź gdy wybraliśmy opcję gotowej bazy, przystępujemy do mocowania dekoracji. Niech uwolni się tutaj nasza kreatywność :) Dekoracje możecie mocować sznurkiem lub klejem, który jest najszybszą i najtrwalszą opcją.

Samodzielnie wykonany wianek może stać się nie tylko wspaniałą ozdobą domu, ale również wyjątkowym prezentem.

- Można kupić gotowy, to jest sekunda, jednak zrobiony własnoręcznie cieszy oko i przypomina o trudzie, który od włożyliśmy w przygotowanie świąt od początku - mówi Paulina. - Nie tylko zamówić catering i kupić ozdoby, tylko stworzyć ten klimat - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Kseniya Ovchinnikova/Getty Images

Pozostałe wiadomości