Jak nowoczesna technologia wpłynie na naszą przyszłość?

Zmiany w odbieraniu telewizji naziemnej. Czym jest refarming i co oznacza dla widzów?  

Jak nowoczesna technologia wpłynie na naszą przyszłość?

Zmiany w odbieraniu telewizji naziemnej

Rozwój technologii potrafi nas zaskoczyć. Każdego dnia dowiadujemy się o nowych wynalazkach, które mają za zadanie ułatwić nam codzienne funkcjonowanie. Już niebawem nastąpi refarming. Co to takiego? Jeśli korzystacie w Naziemnej Telewizji Cyfrowej, warto już teraz zapoznać się ze zmianami. Zobaczcie, na czym polegają i jakie niosą ze sobą korzyści.

Co to jest refarming?

Refarming – wokół tego słowa powstało wiele teorii i niedopowiedzeń. Nic dziwnego, w końcu 13 milionów Polaków ogląda telewizję, korzystając z darmowej emisji.  Czym tak naprawdę jest i co oznacza tajemniczy refarming? Samo pojęcie odnosi się do procesu zwolnienia pasma 700 MHz i reorganizacji multipleksów, na których dostępne są kanały telewizji naziemnej. Refarming to zatem nic innego jak zastąpienie obecnego standardu nadawania telewizji naziemnej (DVB-T) nowszym i bardziej wydajnym DVB-T2/HEVC.

Nadchodące transformacje są wynikiem decyzji Komisji Europejskiej. Jak się okazuje, część pasma obecnie wykorzystywanego przez naziemną telewizję cyfrową (NTC) zostanie przeznaczona na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G.

Refarming – co oznacza dla użytkowników?

Choć początkowo słowo to może budzić wiele obaw. Gwarantujemy, że niesie ze sobą tylko korzyści. Co refarming oznacza w praktyce? Nowy standard nadawania zagwarantuje widzom wiele rozwiązań. Użytkownicy będą mogli cieszyć się lepszą jakością obrazu w rozdzielczości HD, a także dźwięku. Co więcej, sygnał będzie bardziej odporny na wszelkie zakłócenia. Dla wielbicieli domowego kina mamy także dobrą wiadomość. Jak się okazuje, nadawcy będą mieć możliwość uruchomienia nowych programów, zatem darmowa oferta naziemnej telewizji cyfrowej będzie jeszcze większa.

Jak widać, zmiany te będą korzystne dla widzów w całej Polsce. Aby jednak cieszyć się bogatą ofertą programową, należy odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim, aby odbierać telewizję w nowym standardzie, upewnij się, że Twój telewizor ma odpowiednie parametry. Podpowiadamy – wszelkie informacje znajdziesz w specyfikacji technicznej urządzenia. Dodatkowo, aby ułatwić widzom sprawdzenie odbiorników, prowadzone są emisje testowe w nowym standardzie.

Kiedy możemy spodziewać się zmian? Przełączenia sygnału nastąpią w 2022 roku w czterech etapach:

  • 28 marca - jako pierwsze zmian doświadczą województwa lubuskie i dolnośląskie
  • 25 kwietnia  - etap obejmie województwa: zachodnio-pomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie
  • 23 maja - zmiany rozpoczną się w województwach: łódzkim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim
  • 27 czerwca - etap ostatni obejmie województwa: mazowieckim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim
mapa
mapa

Aby ułatwić widzom przygotowanie się do nachodzących zmian i sprawdzenie posiadanych odbiorników, sygnał w nowym standardzie DVB-T2/HEVC jest udostępniany na wybranych obszarach kraju w ramach emisji testowych. Zasięg obejmuje największe miasta: Gdańsk, Warszawa, Bydgoszcz, Poznań, Katowice, Kraków i Łódź.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: skynesher/GettyImages

Pozostałe wiadomości