Jak nowoczesna technologia wpłynie na naszą przyszłość?

Internet of things: jak technologia zmienia nasze życie codzienne?

Jak nowoczesna technologia wpłynie na naszą przyszłość?

Łączność internetowa w mieście

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez znanych nam zdobyczy i rozwiązań technologicznych. W mniejszym lub większym stopniu sięgamy po nie każdego dnia. Wdrażają je firmy, instytucje, całe miasta. Czym jest Internet of Things?

Internet of Things – co to znaczy?

Internet of Things (w skrócie IoT), czyli po prostu internet rzeczy lub przedmiotów to koncepcja, która polega na umożliwianiu urządzeniom pośrednio lub bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane poprzez instalację elektryczną nowej generacji (KNX ) lub sieć komputerową. Czyli np. sprzęty domowe w ramach tzw. smart home, które łączą się ze sobą, bez naszej ingerencji. Koncepcja IoT znajduje zastosowanie również w przemyśle przetwórczym, świadczeniu usług zdrowotnych, urządzeniach typu wearables jak smart zegarki czy opaski treningowe, w samochodach z funkcjami smart, ale też w nowoczesnym zarządzaniu całymi miastami. W Polsce przykładem jest firma Emitel, która projektuje i wdraża rozwiązania inteligentnych miast w oparciu o IoT.

Istotną cechą internetu rzeczy jest jak najszybsza łączność internetowa. Smart rozwiązania powodują, że liczba danych potrzebnych do przesłania i odebrania bardzo szybko rośnie. Stąd też często w kontekście IoT mówi się o konieczności wprowadzenia łączności 5G, która jest kolejnym wielkim krokiem w rozwoju technologii.

Jak technologia zmienia nasze życie codzienne?

O tym można by napisać obszerną książkę. Współcześnie właściwie w każdej dziedzinie życia sięgamy po rozwiązania technologiczne. Od kontaktu z innymi, przez robienie zakupów, płacenie rachunków, rejestrowanie się do lekarza, mierzenie parametrów życiowych, planowanie rozrywek, wakacji, wydatków, po realizacje pasji, wykonywanie pracy, inwestowanie i zarabianie pieniędzy. Technologia jest wszędzie wokół nas. Ten artykuł również w dużej mierze powstał dzięki niej.

Internet, rozwój technologii, stale powstające strony internetowe i aplikacje uczyniły życie znacznie łatwiejszym. Wiele czynności zostało zoptymalizowanych. Technologie zmieniły nie tylko nasz sposób działania, ale również poprawiły jakościowo pracę instytucji społecznych (w tym policji), medycznych, edukacyjnych i wielu innych. Większość spraw, wymagających wcześniej czasu i przemieszczania się, możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Zanim gdzieś się wybierzemy, mamy możliwość sprawdzić, czy uda nam się cel zrealizować. Teraz niemal wszystko można wcześniej kupić, zarezerwować, umówić się. Nie ma konieczności stania w kolejkach. Zmieniło i zmienia się więc nie tylko nasze życie, jako całość, ale też poszczególne jego elementy i nawyki.

Poza obowiązkami, dzięki technologii wielu ludzi realizuje swoje pasje, nawet te bardzo niszowe. Umożliwiają to specjalnie opracowywane aplikacje, strony internetowe, zajęcia online, webinary, fora, grupy tematyczne w mediach społecznościowych, które gromadzą ludzi zainteresowanych tym samym tematem z całego kraju lub świata.

Ponadto cała światowa, zdobywana przez tysiące lat wiedza dostępna jest na wyciągnięcie ręki. Edukacja, ta indywidualna, jak i instytucjonalna, nigdy wcześniej nie była łatwiejsza. Praca samych naukowców, a co za tym idzie, dalszy postęp, również stały się szybsze i sprawniejsze. Podobnie jest z kulturą i sztuką. Ich zdobycze, kompleksowe informacje na ich temat również są łatwiej dostępne - w internecie jest niemal wszystko, w wielu wersjach i językach.

Technologia poprawiła lub poprawia poziom życia ludzi na całym świecie, również w krajach rozwijających się - z uwzględnieniem dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej, informacji, kultury, sztuki.

Wszystkie te rozwiązania, które tak ułatwiły życie współczesnych ludzi, powstały dzięki pracy innych ludzi. Technologia stwarza rozwiązania, ale nie sama. Do tego potrzebni się wykwalifikowani specjaliści i specjalistki. W ten sposób powstają nowe, specjalistyczne, coraz lepiej płatne zawody. I tak technologia napędza człowieka, a człowiek technologię.

Źródło zdjęcia głównego: lijie lijie/Getty Images

Pozostałe wiadomości