Jak nowoczesna technologia wpłynie na naszą przyszłość?

Dlaczego szybki internet jest nam potrzebny?

Jak nowoczesna technologia wpłynie na naszą przyszłość?

kobieta ze smartfonem na mieście

Rozwój technologii i internetu ułatwia i przyspiesza coraz więcej codziennych czynności. Sieć obsługuje stale rosnącą liczbę urządzeń i procesów. Aby była wydajna, potrzebuje być unowocześniana, tak samo jak wszystkie inne elementy postępu technologicznego. Tym właśnie jest sieć 5G – następczyni sieci poprzednich generacji. Czy zdajemy sobie sprawę jak niezbędny dla sprawnego funkcjonowania współczesnego świata jest szybki internet?

Aby zrozumieć, czym tak naprawdę jest sieć 5G warto poświęcić chwilę uwagi jej poprzednikom. W 1982 roku pojawiła się sieć 1G. Obsługiwała pierwsze telefony, tzw. „cegły”, z których można było tylko dzwonić. 2G była telefonią cyfrową, która umożliwiała również wysyłanie wiadomości tekstowych, czyli SMS-ów. Sieć 3G to pierwszy, mobilny dostęp do internetu i właściwie początek smartfonów. W 4G pojawił się internet z transferem szybszym, niż w przypadku internetu stacjonarnego. Możliwe stało się wysyłanie MMS-ów i nagrań video. Kolejnym krokiem jest najnowocześniejsza, najszybsza sieć, czyli 5G. Choć wśród zwolenników absurdalnych teorii spiskowych wzbudza ona obawy, a nawet „zmusza” do podpalania masztów umożliwiających działanie tej sieci, to warto podkreślić, że jest najlepszym obecnie rozwiązaniem, a poza tym już trwają prace nad jeszcze lepszą wersją - siecią 6G.

Dlaczego sieć 5G jest lepsza od poprzedniej?

W dużym skrócie – to przede wszystkim tysiąc razy większy transfer danych, a więc sprawniejsze działanie wszystkiego, co potrzebuje internetu. Korzystając z sieci 5G, możliwe są transfery danych z przepustowością 20 GB na sekundę i opóźnieniami rzędu milisekund. To prawdziwy skok technologiczny, ale nie żadna rewolucja, tylko w pewnym sensie naturalna kolej rzeczy, tudzież konsekwencja procesu ewolucyjnego w technologii.

Dzięki 5G połączenia są znacznie szybsze. Przestają istnieć kłopoty techniczne, jakie dziś pojawiają się często i stanowią problem w dobie pracy i nauki zdalnej, które staje się koniecznością, a nie wygodną opcją. 5G rozwiązuje problem nie tylko przerywanych telekonferencji, ale też m.in. niemożności dodzwonienia się do bliskich w czasie Sylwestra.

Przepustowość sieci 5G

W przepustowości 5G chodzi nie tylko o pozbawione jakichkolwiek zakłóceń połączenia czy streaming video w ultra HD, ale również o rozwój transportu autonomicznego, przemysłu o niedostępne wcześniej możliwości, technologii opartych o rzeczywistość wirtualną i rozszerzoną, wysokiej jakości pracę zdalną niemalże na żywo, jak np. ratujące ludzkie życie operacje wykonywane z drugiego końca świata, itd. To także szeroki rozwój Internetu Rzeczy (IoT), a co za tym idzie, nie tylko firm, czy gospodarstw domowych, ale również całych miast i państw. W Polsce wdrażaniem rozwiązań IoT zajmuje się firma Emitel.

Z przejścia z 4G na 5G, wbrew temu, co głoszą teorie spiskowe, płyną liczne korzyści, również jeśli chodzi o promieniowanie. Sygnał jest precyzyjniej kierowany do użytkownika, a nie do wszystkich w jego otoczeniu. To również wpływa na szybkość działania urządzeń i wszystkich, złożonych procesów przeprowadzanych z ich użyciem. Sieć 5G nie jest czymś rewolucyjnym, a wręcz kolejnym, spodziewanym i potrzebnym etapem ewolucji postępu technologicznego, który dzieje się na naszych oczach i z naszym czynnym udziałem. By pojąć i docenić znaczenie sieci i jej prędkości, wystarczy wyobrazić sobie wybuch aktualnej pandemii 20 lat temu.

Źródło zdjęcia głównego: VioletaStoimenova/Getty Images

Pozostałe wiadomości