In vitro - nauka czy cud

Diagnostyka niepłodności w Polsce

In vitro - nauka czy cud

In vitro. Nauka czy cud, prod. ConceptLab na zlecenie Discovery life, 2022.

Kiedy para decyduje się na dziecko, zwykle ochoczo przystępują do starań – niestety, wraz z kolejnymi negatywnymi testami ciążowymi euforia często słabnie. W końcu przychodzi też czas, w którym pojawiają się myśli o tym, że być może problem niepłodności dotyczy także ich. Co wtedy zrobić? Czym kierować się podczas wybierania kliniki leczenia niepłodności? Jak wygląda diagnostyka?

Klinika leczenia niepłodności

Pary, które decydują się rozpocząć diagnostykę i leczenie niepłodności, powinny udać się po pomoc do kliniki leczenia niepłodności z wieloletnim doświadczeniem – najlepiej takiej, w której, oprócz specjalistów z zakresu medycyny rozrodu – ginekologów, endokrynologów, urologów, embriologów, andrologów, immunologów, genetyków czy psychologów i dietetyków, znajduje się też zaplecze laboratoryjne i dostęp do najnowocześniejszych metod terapii. W całym procesie niezwykle ważne jest, aby pacjenci czuli się komfortowo i na miejscu mogli zrealizować zlecone badania – kompleksowa oferta pozwala zrealizować te potrzeby, nie narażając jednocześnie pary na dodatkowy stres.

Decyzja została podjęta, ośrodek wybrany, termin wizyty umówiony. To właśnie wtedy pojawia się stres spowodowany nową i dla większości osób często krępującą  sytuacją. By zminimalizować uczucie niepewności, specjaliści z kliniki leczenia niepłodności Gyncentrum przygotowali kilka przydatnych informacji, które mogą pomóc przygotować się do pierwszej wizyty partnerskiej. Uzbrójcie się w pozytywne nastawienie, zabierzcie wyniki dotychczasowych badań i do dzieła. Pamiętajcie, że idziecie tam walczyć o Wasze marzenia.

Pierwsza wizyta u specjalisty

Zaczynając od początku – ważne, żeby na tę pierwszą konsultację przyszli oboje partnerzy, bowiem problem niepłodności zawsze dotyczy ich obojga. Lekarz z pewnością będzie chciał porozmawiać z każdym z Was, a oprócz czynników medycznych, do których za chwilę przejdziemy, nie mniej ważne są uwarunkowania psychologiczne.

Wizyta w specjalistycznym gabinecie rozpoczyna się zawsze od wywiadu medycznego – to podstawa dalszej diagnostyki, która już na tym etapie może pomóc lekarzowi wskazać ewentualne przyczyny niepłodności. Jakich pytań można się spodziewać?

- Gdy para po raz pierwszy zjawia się w klinice, ważne jest, abyśmy dokładnie poznali ich dotychczasową historię starań o dziecko. Pytania, które zazwyczaj wtedy padają dotyczą m.in. przebiegu dotychczasowego leczenia – jeśli takowe było, uwarunkowań rodzinnych dotyczących niepłodności, stosowanej antykoncepcji, długości cyklu i daty ostatniej miesiączki, przebiegu okresu dojrzewania oraz stylu życia obojga partnerów – wyjaśnia dr n. med. Dariusz Mercik, ginekolog położnik i endokrynolog z Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum.

Oczywiście oprócz tych pytań mogą pojawić się dodatkowe, związane z indywidualnymi uwarunkowaniami. Pamiętajcie też, żeby nie krępować się lekarza i poruszyć z nim wszystkie niepokojące Was kwestie – każda z nich może się okazać istotna w procesie diagnostyki niepłodności.

Oprócz wywiadu medycznego podczas pierwszej wizyty lekarz wykona również badanie ginekologiczne i USG. Na podstawie uzyskanych informacji, oceni stan Waszego zdrowia oraz omówi możliwości dodatkowej diagnostyki i metod leczenia.

Diagnostyka: jak przebiegają badania osób zmagających się z niepłodnością?

Kolejnym etapem będzie wykonanie szeregu badań, którym powinniście się poddać. To zdecydowanie niezbędny krok na drodze do ustalenia i potwierdzenia przyczyn niepłodności. Jeśli nie wykonaliście badania AMH i badania nasienia przed wizytą, lekarz z pewnością Wam je zleci. W większości klinik badanie nasienia odbywa się na miejscu, ale żeby można było je przeprowadzić, niezbędne będzie zachowanie wstrzemięźliwości płciowej. Aby się do tego przygotować, partner powinien zachować od 2 do 7 dni wstrzemięźliwości seksualnej przed planowaną wizytą. Również kobieta dostanie skierowanie na badania, zarówno laboratoryjne, jak i diagnostyczno-zabiegowe, jednak możliwość ich wykonania będzie uzależniona od dnia cyklu.

Istotnym elementem diagnostyki niepłodności są badania genetyczne, tj. badanie kariotypu czy panele niełodnościowe NGS - FertiGEN. Obecnie niepłodność genetyczną uznaje się za jedną z najistotniejszych spośród wszystkich znanych przyczyn niepłodności. Więcej na temat badań genetycznych w niepłodności znajdziesz tutaj (link do tekstu o badaniach).

Ocena płodności kobiety

Panie, które marzą o potomstwie, a mimo starań nie mogą zajść w ciążę, muszą liczyć się z koniecznością wykonania szeregu badań, w tym:

  • Badania ginekologicznego,
  • Przezpochwowego USG,
  • Badań hormonalnych, w tym FSH, LH, TSH, testosteron i prolaktyna,
  • Badania AMH oceniającego rezerwę jajnikową kobiety.

Podstawową metodą oceny płodności kobiety jest także obserwowanie wzrostu pęcherzyków jajnikowych, dzięki któremu można precyzyjnie wskazać termin owulacji. Zdarza się także, że lekarz decyduje się na dodatkowe badania, jak na przykład laparoskopię (wykonuje się ją, jeśli lekarz podejrzewa zmiany w miednicy mniejszej i jajowodach) lub histeroskopię (badanie wnętrza macicy).

Diagnostyka męskiej niepłodności

Problem niepłodności w 50% dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dlatego bardzo ważne jest, aby diagnostyce niepłodności poddał się również partner.

- Podstawowym elementem diagnostyki niepłodności u mężczyzn jest badanie nasienia, które obejmuje m.in. diagnostykę podstawową określającą parametry fizyko-chemiczne nasienia, oceniającą koncentrację, ruchliwość, morfologię oraz żywotność plemników czy badanie na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych na powierzchni plemnika, badanie struktury chromatyny plemnikowej oraz posiew nasienia, który służy wykryciu obecności bakterii i grzybów w spermie – wyjaśnia dr n. med. Dariusz Mercik, ginekolog położnik i endokrynolog z Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum.

Niepłodność to problem wielowymiarowy. Ciężko wskazać jeden, konkretny powód niepłodności. Na szczęście medycyna oferuje szerokie spektrum diagnostyczne, które z dużym prawdopodobieństwem odpowiada na pytanie "dlaczego nie mogę mieć dzieci". Aby je poznać, postaw na wybór doświadczonych specjalistów.

Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/Getty Images

Pozostałe wiadomości