Horoskop

Sennik - ciemność, ciemna noc, niebo. Co oznaczają takie sny?

Horoskop

Aktualizacja:
Książka, magia, noc

Ciemność to motyw, który przejawia się w kulturze od zarania ludzkości i zazwyczaj kojarzy się negatywnie – czy jednak rzeczywiście zawsze zwiastuje coś złego? Co oznaczają sny związane z ciemnością, ciemnym niebem, nocą i chmurami? Dzięki sennikowi dowiesz się, jak poprawnie odczytać swój sen.

Ciemność we śnie zazwyczaj wywołuje w człowieku nieprzyjemne odczucia, niepokój i zmartwienie. Nic dziwnego, bo zachmurzone i ciemne niebo zwykle kojarzy się z mrocznymi sekretami, złymi siłami, a czasem także z magią i nadprzyrodzonymi zjawiskami. Jak się okazuje, podobne sny wcale nie muszą symbolizować nadchodzących problemów, mogą też być zapowiedzią czegoś radosnego.

Ciemność – symbolika na przestrzeni lat

Sennik zawsze wykorzystuje symbolikę charakterystycznych obiektów lub motywów, pojawiających się w marzeniach sennych. Na przestrzeni lat ciemności nadawano różne znaczenia. W Biblii zawsze zwiastowała coś niepokojącego, strasznego, złego – grzech, zbrodnię lub śmierć. Zdarza się, że ciemność jest także symbolem niewiedzy, marności i nicości (nie tylko w kontekście ludzkiego życia, ale także otaczającej człowieka rzeczywistości). W znaczącej większości przypadków ciemność i wszystko, co z nią związane, czyli m.in. cień, ciemne chmury, zachmurzone i ponure niebo czy po prostu sama noc, kojarzone było z szeroko rozumianym złem, wojną oraz upadkiem wartości. W literaturze i kulturze ciemność często symbolizuje także nienawiść i zagrożenie.

Czasem ciemność należy interpretować w pozytywnym kontekście. Według niektórych senników ciemna noc może zwiastować początek czegoś nowego – kiedy mija cały dzień, to nocą nadchodzi coś nieznanego, coś, co wcale nie musi być przykre.

Żeby poprawnie odczytać sny, w których pojawia się ciemny element lub ciemność jako stan przyrody, należy prawidłowo zinterpretować kontekst, w jakim dana rzecz występuje.

Sennik: ciemność jako zjawisko – znaczenie podstawowe

Ciemność we śnie może oznaczać niewyjaśnione sprawy, niepewność, strach, depresję, a także śmierć. Jeśli poruszasz się i nie jesteś w stanie niczego zobaczyć przez otaczającą cię ciemność, być może już niedługo czekają na ciebie nowe wyzwania i obowiązki w trudnej, nieznanej sferze.

Jeśli w twoim śnie pojawiły się ciemne chmury i zasłoniły jasne niebo oraz zakryły słońce, może zwiastować to pojawienie się niespodziewanych problemów, nadchodzących zmian w życiu i konieczności podjęcia trudnych decyzji. Jednocześnie oznacza to, że po pokonaniu wszystkich przeciwności uda ci się ujrzeć światło dzienne, zaczniesz wyraźniej dostrzegać potrzeby swoje i bliskich, zyskasz większą świadomość swoich umiejętności i sytuacji życiowej.

Ciemność – inne znaczenia sennikowe

Warto zapamiętać jak najwięcej szczegółów ze snu – dzięki temu łatwiej jest go później zinterpretować. Symbolika ciemności zmienia się także w zależności od czynności i ludzi, którzy pojawiają się w marzeniach sennych.

Jeśli siedzisz w ciemności w pustym pokoju, oznacza to, że od jakiegoś czasu nie potrafisz znaleźć rozwiązania nurtującego cię problemu. Szukasz porady i wsparcia od kogoś, kto znajdował się w podobnej sytuacji. Siedzenie w ciemnościach może symbolizować także lęk przed nieznanym i narastające poczucie zagrożenia ze świata zewnętrznego, np. ze strony wroga lub pracodawcy (zwłaszcza jeśli w rzeczywistości w ostatnim czasie pojawiały się problemy w pracy).

Jeśli w ciemnym pomieszczeniu oprócz ciebie znajdują się jeszcze jakieś osoby, zazwyczaj nie wróży to nic dobrego. Być może nawet nieświadomie wplątano cię w coś nielegalnego lub ktoś mówi o tobie za plecami.

Jeśli przemieszczasz się w ciemnościach, poszukując wyjścia na światło dzienne, oznacza to, że masz wyrzuty sumienia i starasz się znaleźć sposób na poprawę relacji z kimś bliskim. Widzisz światło w ciemności? Zmierzasz w stronę jakiegoś jasnego punktu? To znak, że niedługo spotka cię coś miłego. Może oznaczać to koniec kłopotów w życiu prywatnym lub zawodowym, nagły zastrzyk gotówki, pokonanie wszystkich przeciwności losu.

Co oznaczają ciemna noc i niebo? Znaczenie w senniku

  • Spacer ciemną nocą oznacza, że w twoim życiu są jeszcze jakieś niewyjaśnione sprawy.
  • Wędrówka bez celu lub zgubienie się w obcym miejscu i nagłe nadejście zmierzchu symbolizuje nieszczęście.
  • Ciemne niebo, na którym pojawiają się gwiazdy, to symbol miłej niespodzianki. W twoim życiu niedługo pojawi się ktoś, kto pomoże ci wygrać z trudnościami, które w ostatnim czasie cię stresowały.
  • Jeśli w twoim śnie na końcu pojawia się światło dzienne lub jesteś w stanie dostrzec nadchodzący świt – uda ci się znaleźć zgubioną rzecz lub już niedługo w twoim życiu wydarzy się coś dobrego.

Zobacz też: Na co swędzi lewa ręka – zabobon czy objaw choroby?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości