Horoskop

Retrogradacja Merkurego. Możemy spodziewać się powrotu dawnych miłości

Horoskop

Źródło:
Astrolog Merkurja
Artystyczny obraz kosmosu

Trzecia już retrogradacja Merkurego w 2022 roku trwa od 10 września. W najbliższych dniach będziemy poddawani rozmaitym testom i próbom. Kiedy Merkury na niebie się cofa, możemy spodziewać się różnego rodzaju utrudnień.

Przygotujmy się na niespodziewane awarie, weźmy pod uwagę również fakt, że wszelkie dojazdy i przemieszczanie się z miejsca na miejsce może zająć dużo więcej czasu. Warto mieć co najmniej kwadrans w kieszeni, aby nie przypłacać zbytecznymi nerwami stania w korku przed ważnym spotkaniem.

O co chodzi z tą retrogradacją?

Najszybsza i najbliższa Słońcu planeta, czyli Merkury, kilka razy do roku porusza się pozornym ruchem wstecznym na niebie. Wynika to z różnicy orbit Ziemi i Merkurego oraz z różnicy prędkości, z jaką obie planety obiegają Słońce. Od 10 września szybkonogi, boski posłaniec czyli Hermes, którego energię reprezentuje najmniejsza planeta naszego Układu Słonecznego, rozpoczyna ruch wsteczny. Z retrogradacją i jej skutkami będziemy się mierzyć aż do drugiego października.

Astrologia i ezoteryka

Magia w różnych kulturach
Magia w różnych kulturachDzień Dobry TVN
wideo 2/10

Według tradycyjnych reguł interpretowania horoskopu energia retrogradacji Merkurego przynosi sytuacje, w trakcie których będziemy bardziej niż zwykle narażeni na pomyłki w trakcie transportu oraz kłopoty związane z błędnym odczytywaniem informacji.

W jakich znakach obecna retrogradacja i jak długo potrwa?

W zależności od tego, w jakim znaku Merkury rozpoczyna bieg wsteczny, takich utrudnień i niedogodności możemy się spodziewać. Obecnie trwająca retrogradacja rozpoczęła się w ósmym stopniu znaku Wagi i zakończy się na dwudziestym czwartym stopniu znaku Panny. Merkury zakończy bieg wsteczny drugiego października przed południem.

Ważne daty:

 • 10.09 – początek retrogradacji w ósmym stopniu znaku Wagi,
 • 23.09 – wejście Merkurego ruchem wstecznym do znaku Panny,
 • 2.10 – zakończenie retrogradacji,
 • 11.10 – ponowne wkroczenie Merkurego ruchem prostym do znaku Wagi.

Znak Wagi jest związany z partnerstwem i szeroko pojętymi relacjami, dlatego Merkury rozpoczynający bieg wsteczny w tej fazie zodiaku będzie chciał wyprostować zawiłości i niuanse przeszłego partnerstwa, oraz przywrócić do ponownej dyskusji tematy, które nie znalazły właściwego rozwiązania.

Wkroczenie ruchem wstecznym najmniejszej planety naszego układu do znaku Panny (od 23.09) będzie z kolei wiązało się z naprawianiem błędnie postawionych diagnoz i ponownym oczyszczaniem starych ran. Mogą odzywać się dolegliwości z przeszłości, ale głównie w tym celu, aby zostały wreszcie wyleczone, a nie zaleczone. Ponowny pobyt Merkurego w fazie Panny (od 23.09 do 11.10) będzie się wiązał również z rewizją w dokumentach, odkryciem błędów i możliwością wpisania właściwych wartości w odpowiednie rubryki. Możemy spodziewać się sporych porządków formalnych.

Powroty byłych miłości

Ponieważ trzeci ruch wsteczny boga komunikacji, handlu i podróży rozpoczyna się w znaku Wagi, na szczególną troskę i uwagę zasługują również wszelkie umowy cywilno-prawne, w tym umowy małżeńskie. Możemy spodziewać się, że rewizje i ponowne rozpatrzenia spraw rozwodowych, rozwiązywania i zawiązywania spółek oraz renegocjowanie warunków współpracy, stanie się na kilka tygodni chlebem powszednim dla licznego grona osób.

Nasze relacje z innymi oraz partnerstwo będzie podawane testom i egzaminom. Ktoś może przypomnieć sobie o długu – finansowym lub wdzięczności, jaki wobec niego mamy. Analogicznie w kierunku odwrotnym – jakaś osoba może wreszcie zwrócić nam dawno pożyczone kwoty lub oddać przysługę.

Nie zdziwmy się, jeśli dawny partner wyłoni się nagle z obłoków zapomnienia i będzie chciał ożywić funkcjonujący kiedyś układ. Tyczy się to przede wszystkim osób urodzonych w znaku Wagi, Byka, Panny i Koziorożca, którym ktoś ponownie spróbuje zawrócić w głowie. Czy warto wchodzić drugi raz do tej samej rzeki, przekonacie się już od drugiego października.

Kto będzie miał najtrudniej?

Retrogradacja Merkurego ma wpływ na wszystkich mieszkańców planety, ale jak zwykle bardziej narażeni na jej skutki uboczne są podopieczni starożytnego posłańca bogów, czyli przedstawiciele znaku Bliźniąt i Panny.

Osoby pracujące w branżach telekomunikacyjnych oraz związanych z edukacją i transportem odczuwają zazwyczaj mocniej od pozostałych wpływ cofania się Merkurego. Gromy na swoją głowę zbierać będą również informatycy, kurierzy i listonosze.

Dlaczego?

Ponieważ mają bezpośrednio do czynienia z dziedzinami, w które uderzają wpływy tej planety. Duża ilość awarii, kłopotów komunikacyjnych, pomyłek w interpretacji, źle wysłanych przesyłek, daje im się wtedy bardziej we znaki.

Trzecia retrogradacja w 2022 roku odbywa się w fazie Wagi i Panny, a zatem na konfrontację z negatywnym wpływem tego działania będą miały do czynienia również osoby urodzone w tych fazach zodiaku.

Krótka ściągawka z działania Merkurego w retrogradacji

Co może nie wyjść?

 • Umowy kredytowe,
 • terminy rozpraw sądowych,
 • kupno sprzętu elektronicznego,
 • zakup dalekiej wycieczki,
 • rezerwacja miejsc na noclegi,
 • możliwe pomyłki w zamówieniach,
 • spotkania notarialne (konieczność poprawek),
 • mogą ginąć rzeczy osobiste i dokumenty,
 • oszuści grasują ze zdwojoną siłą,
 • samochód wymaga przeglądu, naprawy, dopełnień i uzupełnień w dokumentacji.

Jak wykorzystać ten wpływ dla własnego dobra?

 • Spróbuj złożyć jeszcze raz dokumenty w miejscach, w których spotkałeś się z odmową,
 • przejrzyj swoje prace, dokumenty, artykuły,
 • zdawaj egzaminy poprawkowe,
 • odwołuj się od niekorzystnych orzeczeń,
 • wykonuj naprawy i usprawnienia,
 • odnów stare, pożyteczne kontakty,
 • negocjuj warunki wcześniejszych umów,
 • zajmij się tym, co Ci już raz nie wyszło, ale o tym marzysz,
 • masz szansę znaleźć zgubę,
 • rozwiązać długotrwały problem.

Rady

Nie wierzmy w każdą złotą okazję. Warto wstrzymać się do 2.10 z podpisywaniem ważnych umów, a jeśli już musimy takową opatrzyć autografem, to trzeba przeczytać ją co najmniej trzy razy. W tym czasie lepiej nie zaciągać kredytów, ani innych długoterminowych zobowiązań. Z pozytywów może się okazać, że coś, czego od miesięcy nie mogliśmy zrozumieć, nagle staje się jasne i przejrzyste. Osoby podchodzące do niezdanego wcześniej egzaminu, powinny tym razem go zaliczyć. Ktoś może również oddać Nam stary dług, albo przeprosić za dawne krzywdy (szczególnie kiedy Merkury będzie w ruchu wstecznym w Wadze od 10.09 do 23.09).

Nie dajmy się przestraszyć temu wpływowi, który przecież zdarza się klika razy w roku! Trzeba być uważnym i ostrożnym, nie kusić się na pozornie rewelacyjne oferty i doczytywać to, co napisane małym druczkiem na końcu umowy.

Merkury w retrogradacji da szansę na odświeżenie starej wiedzy, rozwiązanie skomplikowanych, przedłużających się spraw i odnalezienie zgub!

To również świetny termin na oddanie pożyczonych książek, ubrań czy pieniędzy.

Powodzenia życzy Astrolog Merkurja

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło: Astrolog Merkurja

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ kampee patisena

Pozostałe wiadomości