Gwiazdy

Zmarł Edward Hulewicz. Miał 84 lata

Gwiazdy

Autor:
Daria
Pacańska/pp/kg
Źródło:
TVN 24
świeca

Edward Hulewicz zmarł w wieku 84 lat. Był piosenkarzem, kompozytorem oraz autorem tekstów. Informację o jego śmierci przekazał za pomocą mediów społecznościowych Związek Artystów Scen Polskich.

Edward Hulewicz nie żyje

Zmarł Edward Hulewicz, znany piosenkarz estradowy, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz muzyczny, rysownik, malarz, a także założyciel zespołu Tarpany. W pamięci jego słuchaczy szczególnie utkwiły utwory: "Za zdrowie Pań" czy "Bo jedno życie mam".

Muzyka

Patrycja Markowska wraca do korzeni
Patrycja Markowska wraca do korzeniDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Artysta pochodził z Kwidzyna na Pomorzu i, jak czytamy w serwisie tvn24.pl, to tam rozpoczął swoją karierę muzyczną. W latach 60. utworzył zespół Tarpany. Występowała w nim m.in. Halina Frąckowiak. Największym przebojem zespołu była piosenka "Siała baba mak", do której słowa i muzykę napisał Hulewicz. Piosenka kilka razy zwyciężyła w popularnej audycji "Telewizyjna Giełda Piosenki".

Tarpany byli równie popularni co Trubadurzy czy Czerwone Gitary. Po rozpadzie grupy Hulewicz przeszedł do zespołu Heliosi, który szybko stał się popularny, a do jego największych przebojów należały "Obietnice", "Zaczekaj aż opadnie mgła" czy "Dwa złote warkocze".

Edward Hulewicz - kariera

W 1971 roku piosenkarz rozpoczął solową karierę. Występował na festiwalu piosenki w Sopocie. Współpracował z wieloma znanymi kompozytorami i autorami tekstów m.in. Jarosławem Kukulskim, Janem Pietrzakiem, Grażyną Orlińską, Katarzyną Gärtner, Adamem Kreczmarem, Ryszardem Poznakowskim, Ernestem Bryllem czy Jonaszem Koftą. To z Jarosławem Kukulskim nagrał przebój "Za zdrowie pań". Jeździł z nim po Polsce, również z koncertami Anny Jantar.

W 1976 roku Hulewicz nagrał piosenkę "Paskuda", która stała się przebojem Lata z Radiem. W tym samym roku wystąpił na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Trzykrotnie występował na Festiwalu Piosenki w Opolu (1969, 1970, 1975). Zaśpiewał też na Festiwalu w Rostocku, gdzie wykonał "Ucieczkę przed burzą", za co otrzymał wyróżnienie. W 1977 r. wystąpił natomiast w "Wodzireju" Feliksa Falka, w którym zaśpiewał piosenkę "Ritmo Carnavale".

W połowie lat 80. wyjechał za ocean, występował w polonijnych klubach. Do Polski wrócił na stałe w 2005 r. W 2006 roku wystąpił na festiwalu w Sopocie jako gość specjalny. W 2015 r. nagrał z Zenkiem Martyniukiem nową wersję przeboju "Za zdrowie pań".

Informację o śmierci Edwarda Hulewicza podał na Facebooku Związek Artystów Scen Polskich. Edward Hulewicz był wieloletnim członkiem ZASP-u, Zarządu Sekcji Estrady. Przez wiele lat był zaangażowany w opiekę nad grobami artystów. Był odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska/pp/kg

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Joshua Alzate/Getty Images

Pozostałe wiadomości