Gwiazdy

Wojciech Pszoniak w Dzień Dobry TVN. To już 50 lat na scenie!

Gwiazdy

Aktualizacja:

Wojciech Pszoniak obchodzi w tym roku pięćdziesięciolecie swojej pracy artystycznej. Pszoniak jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. O swoich początkach i najpiękniejszych momentach opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN. Wojciech Pszoniak dostał też Pozytywkę Dzień Dobry TVN za 50 lat pracy artystycznej!

  • Wojciech Pszoniak i 50 lat pracy artystycznej
  • Historia Wojciecha Pszoniaka
  • Wojciech Pszoniak i jego odznaczenia

Zobacz też: 

"Zostałam aktorką, choć jestem nieśmiała!" Wywiad z Evą Green

Wojciech Pszoniak i 50 lat pracy artystycznej

Trudno w to uwierzyć, ale Wojciech Pszoniak jest już aktorem pięćdziesiąt lat! Wojciech Pszoniak opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN o swojej pracy jako aktor i o jego początkach.

Okazuje się, że Pszoniak nie był idealnym kandydatem na aktora. Miał "brak warunków zewnętrznych, wady wymowy, brak wrażliwości" - tak można było przeczytać w protokole z egzaminu do Warszawy. 

Historia Wojciecha Pszoniaka

Wojciech Pszoniak (ur. 2 maja 1942 roku we Lwowie) jest jednym z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Pszoniak ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Był aktorem teatrów: Starego w Krakowie oraz Narodowego i Powszechnego w Warszawie. 

Film "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy otworzył mu drzwi do kariery - zagrał w nim Moryca Welta. 

Wojciech Pszoniak powspominał jedne z najpiękniejszych momentów w jego życiu - jak np. gra z Andrzejem Sewerynem i Daniel Olbrychskim w "Ziemi obiecanej":

To był piękny moment. Myślę, że dla każdego z nas inny - powiedział Wojciech Pszoniak.

W latach siedemdziesiątych Wojciech Pszoniak przeprowadził się do Paryża.

Wojciech Pszoniak zagrał w sumie w ponad 100 filmach. Obecnie Wojciecha Pszoniaka możecie zobaczyć w Teatrze Syrena w spektaklu "Nasze żony" oraz w monodramie „Belfer” w Teatrze Mazowieckim.

Wojciech Pszoniak i Pozytywka Dzień Dobry TVN

Wojciech Pszoniak dostał też Pozytywkę Dzień Dobry TVN za 50 lat pracy artystycznej.

Wojciech Pszoniak i jego odznaczenia

Pszoniak ma na swoim koncie wiele odznaczeń. Został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", francuskim Oficerskim Orderem Zasługi za "wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury" oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości