Gwiazdy

Polski film nagrodzony na festiwalu filmowym w Tallinie. Wojciech Smarzowski otrzymał dwie nagrody

Gwiazdy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Festiwal filmowy w Tallinie to nie lada gratka dla wszystkich miłośników kina. Historia imprezy sięga 1997 roku, a jej tegoroczna odsłona odbyła się w dniach 12-28 listopada. Zebrani w stolicy Estonii goście mogli w tym czasie zapoznać się z dziełami cenionych twórców filmowych. "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego zrobiło wrażenie zarówno na widzach, jak i na festiwalowym jury. Polski reżyser został uhonorowany dwiema nagrodami.

Wojciech Smarzowski nagrodzony w Tallinie

Tallinn Black Nights Film Festival każdego roku skupia na sobie uwagę twórców filmowych, dziennikarzy, delegatów branżowych i pasjonatów kina. W ramach festiwalu organizatorzy prezentują uczestnikom blisko 250 filmów fabularnych oraz ponad 300 krótkich metraży i animacji.

W tym roku wielkie święto kina w Estonii rozpoczęło się już w połowie listopada i trwało ponad dwa tygodnie. Członkowie jury, obradujący pod przewodnictwem producenta Mike’a Downeya, bacznie przyglądali się w tym czasie dziełom wybranych twórców. W Konkursie Głównym znalazła się najnowsza produkcja Wojciecha Smarzowskiego. Polski reżyser otrzymał za "Wesele" aż dwie nagrody. Praca nad filmem przyniosła mu statuetki za najlepszą reżyserię i scenariusz.

Zobacz wideo: Polska w pigułce w nowym filmie Smarzowskiego 

Polska w pigułce w nowym filmie Smarzowskiego
Polska w pigułce w nowym filmie Smarzowskiego Źródło: Dzień Dobry TVN
8 października na ekrany polskich kin wejdzie najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego - "Wesele". Opowiada historię pewnego wesela w 2021 r. „Pod pozorem dobrej zabawy kryje się gorzka prawda o nas”.

"Wesele" na festiwalu filmowym w Tallinie

"Wesele" to kolejny film autorstwa Wojciecha Smarzowskiego, który jeszcze przed oficjalną premierą budził wiele skrajnych wśród widzów i krytyków. Wybitny reżyser miał już okazję pracować nad produkcjami, które na stałe zapisały się w historii polskiego kina. Wśród nich wymienić można chociażby "Różę", "Wołyń", "Drogówkę" czy "Kler".

W 2004 roku Wojciech Smarzowski nakręcił film oparty na weselnym motywie, który był jednocześnie jego fabularnym debiutem. Teraz postanowił ponownie wykorzystać tę tematykę, jednak warto podkreślić, że najnowsze dzieło nie jest kontynuacją "Wesela" sprzed kilku lat. W produkcji, która trafiła na ekrany kin w październiku br., wystąpili m. in. Agata Kulesza, Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Marian Dziędziel, Maria Sobocińska i Tomasz Schuchardt.

Więcej informacji na ten temat na tvn24.pl.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło:  PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości