Gwiazdy

Znany muzyk ujawnił swoją orientację. Wokalista dokonał coming outu

Gwiazdy

Aktualizacja:
Tymon Tymański

Od kilku dni w mediach nie słabnie dyskusja na temat Fryderyka Chopina. To pokłosie artykułu o seksualności naszego największego kompozytora opublikowanego przez "The Guardian". Do komentarzy w sieci przyłączył się również Tymon Tymański. Przy okazji muzyk opowiedział o swojej orientacji.

Tymon Tymański ujawnia swoją orientację

Kilka dni temu szwajcarski dziennikarz Moritz Weber stwierdził, że Polacy ukrywają fakt, iż Fryderyk Chopin był gejem. Sprawą zainteresował się dziennik "The Guardian", który opublikował artykuł na temat seksualności kompozytora.

Do medialnych doniesień postanowił odnieść się także Tymon Tymański.

Chopin był gejem? Nie - po prostu był biseksualny. Jak Lou Reed, David Bowie... Ja... I spora większość z Was, homofoby

- napisał muzyk w swoich mediach społecznościowych.

Jak można było się spodziewać, post odbił się szerokim echem, a w komentarzach fani gratulowali muzykowi odwagi.

- Żyjemy, jak chcemy i z kim chcemy. Co komu do tego. Najważniejsze, że nie krzywdzimy. No i OK. Homofobia to często strach przed świadomością bycia homo. Ogromny rispekt. Napisałeś, że jesteś bi...? Zaimponowała mi twoja odwaga - czytamy w komentarzach.

Tym Tymański – kim jest?

Wokalista i kompozytor pochodzi z Gdańska. Swoją pierwszą grupę założył w wieku 11 lat. W 1989 rzucił studia i poświęcił się muzyce oraz działalności literackiej.

Tymon Tymański założył kilkanaście grup muzycznych i współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi wokalistami. Artysta komponował także muzykę do filmów. Napisał też scenariusz do offowego musicalu "Polskie gówno".

Czy w Tymonie Tymańskim drzemie zbójnicka dusza? Zobacz wideo:

Orientacja Fryderyka Chopina

Szwajcarskie radio SRF nadało dwugodzinną audycję "Mężczyźni Chopina", w której dziennikarz muzyczny Moritz Weber zarzucił Polakom ukrywanie prawdziwej orientacji Fryderyka Chopina. Weber przeanalizował listy, które kompozytor pisał do swojego przyjaciela.

- Nie lubisz być całowany. Proszę jednak, byś dziś mi na to pozwolił. Musisz zapłacić za paskudny sen, który miałem o tobie zeszłej nocy - miał pisać Chopin do Tytusa Woyciechowskiego.

Sprawą orientacji seksualnej wybitnego kompozytora zainteresował się brytyjski dziennik "The Guardian". Dziennikarze analizują, że w tłumaczeniu listów pianisty wydanych w 2016 roku przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie nadano "ideałowi" zaimek żeński, mimo że polski rzeczownik jest rodzaju męskiego.

Zobacz też:

Mikołaj Śmieszek, zwycięzca 9. edycji "Top Model": "Trzeba udowodnić, że to nie był przypadek"

Polski saksofonista o pracy na największych statkach na świecie. "Tam każdy przyjeżdża na urlop"

Grammy 2021 - wśród nominowanych zabrakło The Weeknd. Wokalista oskarża organizatorów o korupcję

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości