Gwiazdy

Szczepan Twardoch o nowej powieści i wyprawie na Spitsbergen. "Czasem to nie my wybieramy miejsca i ludzi"

Gwiazdy

Autor:
Nastazja
Bloch
Premiera najnowszej powieści Szczepana Twardocha
Premiera najnowszej powieści Szczepana TwardochaDzień Dobry TVN
wideo 2/12

26 października premierę miała najnowsza książka Szczepana Twardocha."Chołod" to powieść przygodowa oparta o historię pierwszej połowy XX wieku. Sam Twardoch w wydawnictwie mocno inspiruje się swoimi polarnymi wyprawami na Spitsbergen. Skąd takie zamiłowanie do surowego, zimnego piękna?

 "Chołod" - o czym opowiada nowa książka Szczepana Twardocha?

"Chołod" to książka, która opowiada o śmierci, miłości, morzu. Ze współczesnej Arktyki autor cofa się o osiemdziesiąt lat, daleko na wschód, do Murmańska, do Ukrainy, na wschodnią Syberię. Autor zdradził także, że powieść tę wymyślił już wiele lat temu. Pomysł chodził za nim od 10 lat.

- Jest to miejsce fikcyjne, w którym żyją ludzie poza historią i cywilizacją. To jest miejsce, które mnie bardzo interesuje intelektualnie. Wykonałem taki eksperyment myślowy. Rzeczywiście, sam byłem na Spitsbergenie, ale nie spotkałem tam nikogo podobnego do Borghild, którą opisuję w książce. To, co opisuję, to jest fikcja – powiedział.

Szczepan dodał także, czym jest dla niego fikcja.

- Fikcja służy poznawaniu prawdy o rzeczywistości. To nie jest zmyślanie, proza to jest jeden z najlepszych sposób na zrozumienia rzeczywistości, świata, życia i losu - wyjaśnił.

Wyprawa na Spitsbergen

Szczepan Twardoch ma za sobą wyprawę na Spitsbergen, największą wyspę Norwegii. Skąd pomysł na tak nietypowe miejsce?

- Czasem to nie my sobie wybieramy miejsca i ludzi. Tylko miejsca i ludzie wybierają nas. Kiedyś w 2006 roku pojechałem na Spitsbergen i ta Arktyka jakoś mnie wybrała. Tak już tam pewnie będę jeździł, jeśli będę mógł fizycznie temu podołać. Nie mam głębokich metafizycznych uzasadnień. Jest też parę innych miejsc na świecie, które lubię - powiedział.

Na pytanie, czy samotne podróże dają mu ukojenie, przyznał:

- Wszyscy żyjemy w rzeczywistości, gdzie jesteśmy przebodźcowani ludźmi, obrazami, ludzkimi twarzami i głosami. Taki rodzaj odpoczynku i bycia z samym sobą jest zdrowy dla ducha - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości