Gwiazdy

Nowy film Agnieszki Holland kandydatem do Oscara. O czym opowiada "Szarlatan"?

Gwiazdy

Aktualizacja:
x-news

Czeska Akademia Filmowo-Telewizyjna podjęła decyzję o wybraniu "Szarlatana", jako reprezentanta w walce o Oscara. Film w reżyserii Agnieszki Holland konkurować będzie z obrazem Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta - "Śniegu już nigdy nie będzie".

"Szarlatan" kandydatem do Oscara

Czeska Akademia Filmowo-Telewizyjna do walki o prestiżową nagrodę wystawiła "Szarlatana" w reżyserii Agnieszki Holland. Dzieło polskiej reżyserki dołączyło do grona innych produkcji, które w przeciągu ostatnich tygodni zostały wybrane do walki o Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

W tej samej kategorii nominowany jest także polski kandydat - "Śniegu już nigdy nie będzie" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Co ciekawe, oba filmy powalczą także o Europejskie Nagrody Filmowe.

"Szarlatan" – o czym opowiada?

"Szarlatan" to czesko-polsko-irlandzko-słowacki dramat obyczajowy z 2020 roku w reżyserii Agnieszki Holland. Film swoją światową premierę miał w ramach pokazów pozakonkursowych na 70. MFF w Berlinie. Opowiada historię Jana Mikoláška, czeskiego zielarza i uzdrowiciela.

Choć rozgrywa się w przeszłości, „Szarlatan” jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę

- czytamy w opisie filmu.

Agnieszka Holland o odwadze w tworzeniu filmów. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Premiera filmu "Banksterzy". Małgorzata Kożuchowska: "Cieszę się, że ktoś zdobył się na odwagę, żeby ten temat poruszyć"

Nowa płyta dra Misio "Strach XXI wieku". Czego boi się założyciel zespołu, Arkadiusz Jakubik?

Literacki Nobel 2020 dla Amerykanki Louise Glück: "Za jej bezbłędny poetycki głos"

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości