Gwiazdy

Spike Lee przewodniczącym jury festiwalu w Cannes

Gwiazdy

Aktualizacja:
gettyimages.com/ mbbirdy

Amerykański reżyser Spike Lee został wybrany na przewodniczącego jury konkursu głównego tegorocznego festiwalu w Cannes – poinformowali organizatorzy we wtorkowym komunikacie.

Spike Lee przewodniczącym jury

Spike Lee jest amerykańskim reżyserem, scenarzystą, producentem i aktorem filmowym. To laureat Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu „Czarne Bractwo. BlacKkKlansman”. Uznaje się go za najwybitniejszego twórcę kina afroamerykańskiego. Organizatorzy tłumaczą, że wybrali go ze względu na nietuzinkowość.

Jest twórcą wielu filmów, które zyskały miano kultowych […] Zadawał trudne pytania i podejmował tematy kontrowersyjne dla współczesnego kina. Jednocześnie nigdy nie stracił z oczu publiczności, starając się podnosić jej świadomość

- podają w komunikacie.

Spike Lee o wyborze

Reżyser przyznał, że telefon od organizatorów był dla niego zaskoczeniem, połączonym ze szczęściem i dumą.

Festiwal w Cannes – poza tym, że z całym szacunkiem dla innych jest najważniejszym festiwalem filmowym na świecie – wywarł wielki wpływ na moją karierę w branży. Można śmiało powiedzieć, że Cannes zmieniło trajektorię mojego znaczenia w kinie światowym

- dodał

Spike Lee zajmie miejsce Alejandra Gonzaleza Inarritu. W ubiegłym roku jury Festiwalu w Cannes, pod przewodnictwem meksykańskiego reżysera, przyznało Złotą Palmę filmowi „Parasite”. To tegoroczny konkurent „Bożego Ciała” w drodze do Oscara w kategorii: najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

Festiwal Filmowy w Cannes

W tym roku odbędzie się 73. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Potrwa od 12 do 23 maja. Nazwiska pozostałych członków jury ani program imprezy nie są jeszcze znane.

Zobacz też:

Autor: Anna Korytowska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości