Razem muzykują i pielęgnują gwarę. W czym tkwi siła tej góralskiej rodziny?

Autor:
Berenika
Olesińska
Rodzina z tradycjami góralskimi
Rodzina z tradycjami góralskimiDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Rodzinna Kapela Wrzeszczów z Juszczyny udowadnia, że góralska gwara jest lokalnym dobrem, którym warto dzielić się poprzez muzykę. Brygida Murańska i Rafał Wrzeszcz to goszczące w studio Dzień Dobry TVN rodzeństwo, które wraz z pozostałymi członkami rodziny (m.in. z siostrą i dziećmi) tworzy promujący tradycyjne wartości zespół. Zobaczcie, jak mieszkańcy Żywiecczyzny zaprezentowali się na naszej scenie.

Rodzinna Kapela Wrzeszczów z Juszczyny

Miłość do muzyki odziedziczyli w genach. Pradziadek Brygidy Murańskiej i Rafała Wrzeszcza grał na skrzypcach i dbał o to, by w góralskiej chałupie zawsze rozbrzmiewały radosne dźwięki, natomiast ojciec goszczącego w Dzień Dobry TVN rodzeństwa był gitarzystą i występował na weselach, a przy okazji zadbał o muzyczne wykształcenie swoich dzieci. Brygida ukończyła szkołę w klasie skrzypiec, a Rafał w klasie klarnetu.

Pozostali członkowie rodzin również należą do Rodzinnej Kapeli Wrzeszczów i muzykują razem z bliskimi. Występują podczas lokalnych uroczystości i tworzą własny repertuar. W 2017 roku wydali płytę "Narodzony Jezusek" z autorskimi pastorałkami. Jak prezentują się na scenie? Zobaczcie w naszym materiale wideo zamieszczonym u dołu strony.

Górale, którzy pielęgnują lokalną gwarę

Brygida Murańska i Rafał Wrzeszcz uczęszczali do szkoły, w której posługiwanie się gwarą było zabronione. Nauka poprawnej polszczyzny nie przeszkodziła im jednak w zapoznaniu się z tradycyjnym językiem, którym w domu operowała między innymi ich babka. To właśnie ona dbała, by wnuki znały swoją tożsamość i były dumne z pochodzenia. Rodzeństwo przekazuje tę wartość własnym potomkom.

Rodzina Wrzeszczów chętnie promuje również góralskie stroje, które wkładane są na wszelkie uroczystości, wesela czy niedzielne msze święte.

Rodzinna Kapela Wrzeszczów w utworze „Ty se dziywce myślis”
Rodzinna Kapela Wrzeszczów w utworze „Ty se dziywce myślis” Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości