Gwiazdy

Robin Williams - pełen sprzeczności komik obchodziłby dzisiaj 69. urodziny

Gwiazdy

x-news

Robin Williams to aktor, którego role trwale zapisały się w światowej kinematografii. Niestety uwielbiany przez rzesze fanów artysta, sześć lat temu popełnił samobójstwo. 21 lipca świętowałby swoje 69. urodziny.

Robin Williams - kariera

Robin Williams urodził się 21 lipca 1951 roku w Chicago w dobrze sytuowanej rodzinie. Jego mama była profesjonalną modelką, a ojciec - menedżerem w jednej z dużych firm motoryzacyjnych.

Robin początkowo studiował nauki polityczne w męskim Claremont Men’s College, ale szybko porzucił ten kierunek na rzecz aktorstwa. Pierwsze pieniądze w zawodzie kabareciarza zaczął zarabiać zanim jeszcze ukończył renomowaną szkołę dla artystów, Juilliard School w Nowym Jorku. W niedługim czasie udało mu się osiągnąć mistrzostwo w dziedzinie improwizacji, czym zjednał sobie sympatię publiczności. Jego popularność bardzo wzrosła po otrzymaniu angażu do spin-offu "Mork & Mindy".

W Stanach Zjednoczonych na przełomie lat 70. i 80. był jak gwiazda rocka. Wszyscy go znali. Był na pudełeczkach śniadaniowych, był na okładkach magazynów, był mega, mega gwiazdą i ta popularność utrzymywała się przez kolejne dekady

– powiedział kiedyś w Dzień Dobry TVN, krytyk filmowy, Łukasz Muszyński.

Williams miał na swoim koncie szerokie spektrum ról, które zyskały uznanie publiczności i krytyków. Potrafił nie tylko doskonale zagrać w filmach familijnych i komediowych, jak na przykład "Pani Doubtfire" i "Jumanji", ale świetnie sprawdzał się także w dramatach. W "Good Morning Vietnam", "Stowarzyszenie umarłych poetów" czy "Buntownik z wyboru" udało mu się ukazać swój nieprzeciętny talent aktorski.

Robin Williams miał w sobie niesamowitą umiejętność łączenia z jednej strony maniackiej energii, poczucia humoru, a z drugiej strony skrywał w sobie delikatność, melancholię, wrażliwość

- stwierdził Łukasz Muszyński.

Robin Williams - depresja

Od lat 70. ubiegłego wieku aktor zmagał się z depresją. Potem doszło jeszcze uzależnienie od alkoholu i narkotyków, które - jak twierdził - pomagają mu w uporaniem się ze stresem.

O depresji Williamsa wiedzieli nieliczni, ponieważ artysta umiejętnie przykrywał ją uśmiechem i żartami. Wiele osób uważa, że to prawdopodobnie problemy ze zdrowiem psychicznym, a także wiadomość o chorobie neurodegeneracyjnej pchnęły aktora do samobójstwa. To ostatnie schorzenie objawia się m.in. napadami lęku, omamami wzrokowymi, urojeniami czy demencją.

W 2014 roku Williamsa znaleziono nieprzytomnego we własnym domu. W toku śledztwa ustalono, że zmarł on wskutek powieszenia. Zdobywca Oscara i 4 Złotych Globów miał 63 lata.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy: "Biografia Robina Williamsa – jakie sekrety ujawnia książka?"

>>> Zobacz także:

Paris Jackson o próbach samobójczych: "Próbowałam się zabić wiele razy"

Choroba afektywna jednobiegunowa – depresja. Jakie są objawy depresji?

Pozytywne myślenie. Dlaczego jest takie ważne?

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości