Gwiazdy

Rekord na aukcji rzeczy osobistych Karla Lagerfelda. Kwota z licytacji robi wrażenie

Gwiazdy

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
Le Parisien, Vogue France
x-newsKarl Lagerfeld

Licytacja osobistych przedmiotów Karla Lagerfelda czterokrotnie przekroczyła oczekiwania ekspertów z domu aukcyjnego Sotheby's. Wśród obiektów znalazły się dzieła sztuki, meble oraz motoryzacyjne perełki. Chętni na rzeczy należące do "cesarza mody" wciąż mają jeszcze szanse na zakupy w Paryżu.

Majątek Karla Lagerfelda

Wartość rzeczy należących do Karla Lagerfelda przekracza najśmielsze oczekiwania kolekcjonerów. Sprzedaż majątku byłego dyrektora artystycznego Chanel, która zakończyła się w poniedziałek w Sotheby's w Monako, wyniosła łącznie 12 milionów euro, czyli czterokrotność przewidywanej sumy.

Dom aukcyjny przekazał, że pierwsza część wyprzedaży, która od piątku odbywała się stacjonarnie i przez internet, okazała się wielkim sukcesem. Wszystkie z 582 oferowanych obiektów trafiły w ręce nowych właścicieli. Przed aukcją szacowano, że jej całkowita wartość osiągnie 2-3 mln euro. Zarejestrowano ponad 1 400 oferentów

Znajomość Joanny Przetakiewicz i Karla Lagerfelda. Jak się poznali?
Znajomość Joanny Przetakiewicz i Karla Lagerfelda. Jak się poznali?
Dzień Dobry TVN

Rzeczy osobiste Karla Lagerfelda na aukcji

Wśród przedmiotów wchodzących w skład majątku kreatora mody znaleźć można wiele dzieł sztuki - zwłaszcza z uwielbianego przez projektanta okresu art déco. Rzeczy zostały pozyskane z prywatnych posiadłości Lagerfrelda, w tym legendarnego mieszkania przy Quai Voltaire w Paryżu.

Z obiektów, które trafiły pod młotek, aż 96% zostało wylicytowanych za cenę przekraczającą aukcyjną estymację. "Portret Karla Lagerfelda" japońskiego artysty Takashi Murakamiego kosztował 292 100 euro, w porównaniu z szacowanymi 80 000 - 120 000 euro. Z kolei dzieło francuskiego malarza Guya-Pierre'a Fauconneta, "Vache et sa laitière" (fr. "Krowa i mleczarka") z 1920 r., który wyceniono na 4000-6000 euro, sprzedano za 152 400 euro. Kupca znalazły też m.in. trzy samochody Rolls Royce, autoportret projektanta, para foteli z podnóżkiem, toaletka oraz notatniki jednego z największych projektantów minionej już epoki.

Druga część wyprzedaży potrwa do 16 grudnia w Paryżu. Trzecią okazją do zakupu przedmiotów należących do dyrektora artystycznego słynnego domu mody będzie aukcja zaplanowana na marzec przyszłego roku w Kolonii.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: Le Parisien, Vogue France

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości