Gwiazdy

Sukcesy polskich filmów za granicą. Czego nie wypada przegapić?

Gwiazdy

Czas na filmowy przegląd Ani Wendzikowskiej. W Dzień Dobry TVN specjalistka od kinematografii opowiedziała o polskich filmach, które cieszą się popularnością na zagranicznych festiwalach filmowych. Ania przygotowała także niespodziankę dla widzów naszego programu, prezentując sylwetkę Liama Neesona przy okazji jego najnowszego filmu "Honest Thief".

Sukcesy polskich filmów

Polskie kino odnosi sukcesy. Przykład? "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", który zgromadził w kinach blisko 700 tysięcy widzów. To bardzo wysoki wynik, szczególnie w dobie pandemii.

Obraz został także nagrodzony pięcioma statuetkami na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", pojawi się także w Gdyni i Tallinnie (Tallinn Black Nights Film Festival, Tallinn, Estonia).

"Magnezja" i "Hejter" Janka Komasy również pojawią się na festiwalu w Gdyni

– zapowiedziała Ania.

Liam Neeson – kariera, która przyszła z opóźnieniem

Ania w naszym programie opowiedziała również o nowym filmie znakomitego aktora kina akcji, Liama Neesona.

"Honest Thief" to jest trochę takie "25 lat niewinności" w Stanach

- powiedziała Ania.

W Kalifornii i Nowym Jorku kina są zamknięte, dlatego na sukces danego obrazu "pracowali" widzowie w pozostałych stanach i Kanadzie.

Film w otwierający weekend zarobił prawie 3 czy 4 miliony dolarów i wszyscy się cieszą, a zdajemy sobie sprawę, jak niewielka jest to kwota. Jednak ten film właśnie widzów do kin przyciągnął

- przyznała Wendzikowska.

Co ciekawe, aktor ukończył już 68 lat, a mimo to jest prawdziwą gwiazdą jeśli chodzi o kino akcji. Jeszcze bardziej intrygujące jest to, że Neeson w rozmowie z Anią sprzed paru lat przewidywał, że jego kariera nie potrwa długo – twierdził, że w ciągu dwóch lat będzie miał problemy z kolanami. Ania Wendzikowska przypomniała ten materiał w naszym programie.

Ja się z nim spotykam w zasadzie od parunastu lat. To jest aktor, z którym miałam najwięcej wywiadów, bo chyba 8 czy 10. Spotkałam się z nim ponad 10 lat temu i wtedy mówił o tym, że jego kariera w filmach akcji dopiero się zaczyna

- wyznała.

O rzekomym zmierzchu kariery Nesson mówił chwilę przed ukończeniem 60. roku życia. Słowa te padła tuż po tym, jak aktor zagrał w hicie "Uprowadzona", który otworzył mu drzwi do filmów akcji. Wbrew jego własnym przewidywaniom.

Ania przypomniała również, że po raz pierwszy głośno o Nessonie zrobiło się dzięki jego roli w "Liście Schindlera".

Wtedy był stosunkowo nieznanym aktorem. Spielberg miał kandydatury m.in. Mela Gibsona i Kevina Costnera, ale bardzo chciał zatrudnić aktora, który swoją sławą i swoją rozpoznawalnością nie przykryłby postaci

- dodała Ania.

A czym Liam zajmował się zanim rozpoczął karierę aktorską? Wendzikowska zdradziła to w naszym studiu. Zobacz całe wideo, by dowiedzieć się więcej.

Zobacz także:

14 filmów w Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Marek Kondrat obchodzi 70. urodziny. "Wszystko to, co się dzieje dziś, ma smak i wartość najważniejszą"

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" z szansą na międzynarodowy sukces

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości