Gwiazdy

Pops Xqlusi. Jamajski tancerz chce rozbujać Polaków

Gwiazdy

Aktualizacja:

Lionel Foster vel Pops Xqlusi to jamajki artysta zajmujący się profesjonalnie dancehall i innymi jamajskimi tańcami, takie jak kumina i przebudzenie. O swojej pasji do tańca opowiedział w Dzień Dobry TVN. Na naszej scenie Pops dał również próbkę swoich umiejętności.

Lionel Foster vel Pops Xqlusi zaczął tańczyć już jako pięcioletnie dziecko. Miłość do tańca odziedziczył po mamie i dziadkach. Wraz z wiekiem fascynacja tą dziedziną sztuki mu nie minęła i po ukończeniu liceum w Yallahs w 2005 roku postanowił, że tańcem zajmie się profesjonalnie. Stworzył więc własną grupę tańczącą dancehall - Xqlusiv Dance Group.

Zobacz także:

Dancehall to gatunek muzyczny wywodzący się z Jamajki, powstały pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku z klasycznego reggae. Jest jednak od niej o wiele szybszy i żywszy, a artyści śpiewają do podkładów zwanych riddimami, granych przez selektorów. Najbardziej erotycznym rodzajem tańca do tej muzyki jest daggering.

To jest taki narodowy taniec jamajski. Wyrażamy nim nasze emocje, czy styl życia.

- wyjaśnił Pops.

Artysta wykonuje także inne jamajskie tańce kulturalne, takie jak kumina i przebudzenie. Współpracuje również z popularnymi artystami dancehall, takimi jak pan Vegas, Beenie Man i wielu innych.

Przez lata Pops wiele osiągnął - zdobył Międzynarodową Nagrodę Reggae i World Music Award (IRAWMA) w kategorii tańca. W 2017 rok został zwycięzcą KFC Shankaz w finałach Magnum Kings i Queen. Zdobył także uznanie w mistrzostwach świata w tańcach reggae JCDC 2017.

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości