Gwiazdy

Polscy artyści zakładnikami terrorystów. "Krzyczeli, że jeżeli się ruszymy, to od razu będzie ogień"

Gwiazdy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Blanka Zalewska
Porwani przez terrorystów 37 lat temu

Małgorzata Potocka i Wojciech Gąssowski występowali na estradzie "Achille Lauro". Podczas trwania ich kontraktu doszło tam do przerażającego wydarzenia. Statek porwało czterech członków Frontu Wyzwolenia Palestyny. Te chwile na zawsze zmieniły życie artystów.

Porwanie statku "Achille Lauro"

Choć ta historia brzmi jak film, to jednak wydarzyła się naprawdę. 7 października 1985 roku u wybrzeży Egiptu czterech członków Frontu Wyzwolenia Palestyny przejęło kontrolę nad statkiem "Achille Lauro". Porywacze żądali uwolnienia pięćdziesięciu Palestyńczyków przebywających w izraelskich więzieniach.

Wśród osób przebywających na statku znaleźli się wówczas polscy artyści: Małgorzata Potocka i Wojciech Gąssowski. - 1000 osób zeszło ze statku oglądać piramidy, a 400 zostało - wspomina choreografka i tancerka. Gdy odpoczywała nad basenem, kapitan poinformował, że na statku pojawili się terroryści.

Polscy artyści zakładnikami terrorystów

Wszyscy uczestnicy rejsu zmuszeni byli do zgromadzenia się w sali koncertowej. - Rzucili nas pod stoły, krzyczeli, że jeżeli się ruszymy, to od razu będzie ogień. Trzymali nas dość długo i nie mogliśmy nawet iść do toalety - opowiada Małgorzata Potocka. Artyści byli także światkami zastrzelenia jednego z pasażerów, który ugryzł porywacza w rękę. Jego ciało wrzucono do morza.

Całe szczęście Małgorzacie i Wojciechowi udało się przeżyć porwanie. Już następnego dnia statek dotarł do kolejnego portu - terroryści zniknęli, a zakładnicy odzyskali wolność. - Czy to może być moim drugim dniem urodzin? W pewnym sensie tak, bo skoro uszedłem z życiem wtedy, to być może urodziłem się po raz drugi - przyznaje Wojciech Gąssowski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Blanka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości