Lublin żegna Romualda Lipkę. Wzruszający pogrzeb muzyka

Gwiazdy

Aktualizacja:

W Lublinie odbyły się uroczystości pogrzebowe Romualda Lipki. Utwór „Jolka, Jolka pamiętasz” zagrany na trąbce stał się hymnem pożegnalnym muzyka. Rodzina, przyjaciele i fani pożegnali zmarłego artystę.

Pogrzeb Romualda Lipki

Pogrzeb Romualda Lipki rozpoczął się mszą świętą o godz. 13.00 w Archikatedrze Lubelskiej. Przewodniczył jej metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Do zobaczenia panie Romualdzie, nie zastąpi ciebie nikt, bez ciebie trudniej będzie kochać, marzyć i śnić

– powiedział duchowny.

Muzyk i współtwórca zespołu Budka Suflera w lipcu ubiegłego roku poinformował, że choruje na nowotwór. Niestety przegrał walkę. Artysta zmarł 6 lutego 2020, miał 69 lat. Romuald Lipko jako kompozytor współpracował z największymi polskimi gwiazdami m.in. z Anną Jantar, Marylą Rodowicz, Ireną Santor czy Urszulą. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli m.in. Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Beata Kozidrak i Alicja Węgorzewska, prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Michał Komar. Po mszy kondukt żałobny odprowadził zmarłego na cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie.

Przyjacielu, żegnaj. Spoczywaj w pokoju

– powiedział nad grobem Lipki, perkusista Budki Suflera Tomasz Zeliszewski.

Romuald Lipko spoczął na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

Romuald Lipko nie żyje

Romuald Lipko odszedł 6 lutego. O śmierci artysty poinformowała Budka Suflera w mediach społecznościowych:

Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów. Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z zespołu Budka Suflera

Romuald Lipko we wspomnieniach

Od razu po informacji o śmierci muzyka, w internecie pojawiły się kondolencje. Fani i znajomi żegnali muzyka, nie mogąc uwierzyć w jego odejście.

Anita Lipnicka napisała:

„Ona przychodzi chytrze, Bez ostrzeżeń i gróźb, Krzyczy pękniętą liną, Kamieniem zerwanym spod stóp, Spod stóp...” Cień wielkiej góry, płyta wydana w roku moich urodzin (1975). Musiałam trochę podrosnąć, by ją odkryć, by mnie powaliła, rozerwała w środku, jak wiele innych albumów, które kształtowały moją muzyczną wrażliwość. To była Budka Suflera, to był Maanam, to była Republika... Dokąd Oni odchodzą, ci wszyscy piękni Ludzie??? Dobranoc, Panie Romualdzie. Dziękuję❤️ Kłaniam się nisko... Dobranoc, Romualdzie.

Zespół Golec uOrkiestra zamieścił wpis:

ROMUALD LIPKO - R.I.P. ?Jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej. Lider „Budki Suflera” - multiinstrumentalista, autor wielu wspaniałych przebojów polskiej muzyki rozrywkowej, zmagał sie z chorobą nowotworową. Zmarł w wieku 69 lat. Zawsze w naszych sercach. Całej rodzinie składamy serdeczne kondolencje?Żegnaj Romku?⠀ ⠀ ??Żegnaj Przyjacielu!!!???Graj pięknie po drugiej stronie............. Golec uOrkiestra ⠀?

Justyna Steczkowska pożegnała muzyka, cytując jedną z jego piosenek.

"A po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój..." Wspaniała piosenka ❤ ️Dziękuje... i do zobaczenia na koncercie po drugiej stronie. "Śmierć to tylko zamiana światów...".

Krzysztof Cugowski, na swoim facebookowym profilu napisał:

Odszedł Wielki - Kompozytor, Muzyk, Przyjaciel.... Żegnaj Romku

Romuald Lipko – autor największych hitów polskiej sceny muzycznej

Romuald Lipko był multiinstrumentalistą. Zaczynał jako basista w Budce Suflera, potem grał na klawiszach. Był autorem lub współautorem wszystkich największych przebojów zespołu, w tym piosenek: „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Takie Tango”, „Bal wszystkich świętych” i wielu innych. Komponował też utwory dla innych gwiazd. Do najbardziej znanych należą: "Nic nie może wiecznie trwać" Anny Jantar, "Dmuchawce latawce wiatr" Urszuli, "Aleja gwiazd" Zdzisławy Sośnickiej oraz "Wszystko, czego dziś chcę" Izabeli Trojanowskiej.

Zobacz jak Zbigniew Hołdys i Maria Szabłowska wspominają Romualda Lipkę:

Autor: Anna Korytowska