Gwiazdy

Paweł Wilczak przyznał się do problemu. "Miejmy nadzieję, że na to się nie umiera"

Gwiazdy

Aktualizacja:
Paweł Wilczak | fot. Kamil Piklikiewicz/East News

Jakiś czas temu Paweł Wilczak powiedział w jednym z wywiadów, że od lat cierpi na zaburzenia snu. Dodał jednak, że potrafi się z tym problemem uporać i nie wpływa on na jego pracę.

Dorosły człowiek potrzebuje dziennie około 6-8 godzin nieprzerwanego snu, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Wypoczynek nocny przyczynia się do dobrego samopoczucia, odporności na infekcje i podnosi sprawność intelektualną.

Paweł Wilczak cierpi na bezsenność

Niestety wiele osób cierpi na zaburzenia snu. Jedną z nich jest Paweł Wilczak. Jakiś czas temu aktor przyznał, że ma za sobą niezliczone ilości nieprzespanych nocy.

To jest przypadłość, która jest bardzo indywidualna. (...) Żyję już z tym tyle lat, że potrafię się z tym w lepszy czy mniejszy sposób uporać. Zawsze jestem gotowy i zawsze dobrze nastawiony

- powiedział reporterce JastrząbPost.

Paweł Wilczak dodał także, że choć bezsenność bywa dla niego uciążliwa, wierzy, że wszystko będzie dobrze.

Miejmy nadzieję, że na to się nie umiera

- stwierdził z uśmiechem.

Rodzaje zaburzeń snu – objawy

W tym miejscu warto zaznaczyć, że zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, zaburzenia snu zostały podzielone na dwa rodzaje: organiczne i nieorganiczne. Pierwsze z nich są jednym z symptomów choroby somatycznej lub psychicznej. Objawiają się jako:

  • bezsenność – trudności w zasypianiu, wczesne budzenie się, wybudzanie się w trakcie snu;
  • nadmierna senność (hipersomnia) – senność mimo przespania wystarczającej ilości godzin, spanie w czasie przeznaczonym na aktywność;
  • narkolepsja – niekontrolowane napady snu;
  • bezdech senny – epizody ustania na kilka sekund lub spłycenia oddechu w czasie snu.

Nieorganiczne zaburzenia snu stanowią odrębną jednostkę chorobową. Wywołane są najczęściej czynnikami emocjonalnymi. Należą do nich: koszmary senne, lęki nocne, bezsenność nieorganiczna, hipersomnia nieorganiczna oraz somnambulizm (obniżony poziom świadomości spowodowany przeplataniem się stanu snu i czuwania). Osoby, które cierpią na problemy ze snem są stale przemęczone, drażliwe, mają gorsze samopoczucie, obniżoną zdolność uczenia się i trudności z koncentracją.

Życzymy aktorowi dużo zdrowia.

Kiedy liczenie owiec już nie pomaga, aby zasnąć sięgamy po różnego rodzaj środki nasenne. Czy to skuteczne i zdrowe rozwiązanie? Odpowiedzi między innymi na to pytanie udzielił Mateusz Majchrzak - psycholog i ekspert snu.

>>> Zobacz także:

Jak szybko zasnąć i obudzić się wypoczętym – najlepsze sposoby na bezsenność

Co zrobić, gdy niemowlę nie chce spać? Przyczyny bezsenności u małego dziecka

Zaburzenia snu u dorosłych i dzieci. Jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Paweł Wilczak w serialu "Usta Usta": Sezon 1 - Odcinek 1

Autor: Iza Dorf

Źródło: JastrząbPost

Pozostałe wiadomości