Gwiazdy

Paweł Nowisz nie żyje. Aktor grał w serialu TVN "Prawo Agaty"

Gwiazdy

Autor:
Izabela
Dorf
Źródło:
Wikipedia, FilmPolski.pl, TVN24.pl
Agnieszka K. JurekPaweł Nowisz

Paweł Nowisz, aktor teatralny, filmowy i serialowy zmarł w wieku 81 lat. Był znany m.in. z serialu TVN "Prawo Agaty" oraz filmów "Wodzirej", "Chłopaki nie płaczą", "Kiler" i "Rozmowy kontrolowane". Jego ostatnią ważną rolą była postać dziadka w debiucie Piotra Domalewskiego "Cicha noc" z 2017 roku. 

Paweł Nowisz nie żyje

Jak podał portal FilmPolski, aktor zmarł 15 października 2021 roku w Domu Aktora Weterana w Skolimowie. Był mężem aktorki Wandy Wieszczyckiej-Nowisz. Artystę pożegnała m.in. Ilona Łepkowska. - Bardzo smutna wiadomość. Zmarł Paweł Nowisz. (...). Pozostanie tylko na ekranie i w pamięci widzów - czytamy w jej wpisie na Facebooku.

Paweł Nowisz - kariera

Paweł Nowisz był absolwentem VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W 1963 roku ukończył studia na Wydziale Lalkarskim PWST w Krakowie, a następnie na Wydziale Aktorskim tejże szkoły.

Aktor zadebiutował w teatrze 10 września 1964 roku. Dwa lata później otrzymał nagrodę za rolę Księdza w "Dziadach" na VI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. W dorobku ma również Srebrną Maskę, Nagrodę Artystyczną Wojewody Lubelskiego i Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie.

Paweł Nowisz występował na deskach wielu polskich teatrów, w tym we Współczesnym we Wrocławiu, Stefana Jaracza w Łodzi, Aleksandra Fredry w Gnieźnie oraz w Muzycznym w Lublinie. Był również związany warszawską sceną. Jego talent można było podziwiać w teatrach: Narodowym, Nowym, Rozmaitości, Na Woli i we Współczesnym.

Paweł Nowisz był znany także z wielu seriali i filmów. Na dużym ekranie zadebiutował w 1977 r. w "Wodzireju", gdzie wcielił się w rolę ekspedienta sklepu z telewizorami. Zagrał w takich hitach, jak: "Galimatias, czyli kogel-mogel II", "Rozmowy kontrolowane", "Kiler", "Fuks", "Chłopaki nie płaczą" i "Pieniądze to nie wszystko".

Aktor aż czterokrotnie wcielał się w postać Władysława Gomułki. Było to w filmach: "Żołnierze wolności", "Kuchnia polska", "Prymas w Komańczy" oraz "Różyczka". 

Zobacz także:

Zobacz wideo: Nie żyje amerykański aktor Ed Asner

Autor:Izabela Dorf

Źródło: Wikipedia, FilmPolski.pl, TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Agnieszka K. Jurek

Pozostałe wiadomości