Gwiazdy

Trudna droga do sukcesu pierwszego solisty Polskiego Baletu Narodowego. Historia Pawła Koncewoja

Gwiazdy

Aktualizacja:

Dziś jest pierwszym solistą Polskiego Baletu Narodowego i docenianym artystą, jednak jeszcze nie tak dawno musiał walczyć o godne jutro. Paweł Koncewoj uciekł ze swojego kraju, by zrobić karierę. Teraz nie może wrócić, by odwiedzić mamę.

Początek kariery Pawła Koncewoja

Paweł Koncewoj od 13 lat mieszka w Polsce, lecz urodził się na Białorusi, w Berezynie. Wychowywał się w małym miasteczku, nie wiedział, czym jest balet, ani że istnieją placówki, które uczą tańca. Gdy jego matka zauważyła, że energia rozpiera Pawła, postanowiła wyprowadzić się do Mińska i zapisać go do szkoły baletowej. Spędził tam kilka lat.

Generalnie w Białorusi wszyscy powinni iść do wojska. Nie było dla nich wytłumaczeniem, że jestem w teatrze, tak więc to też była moja ucieczka przed tym, no i chodzeniem w butach wojskowych. Zmienić później na obuwie baletowe, to myślę byłoby bardzo ciężkie

- mówił w Dzień Dobry TVN.

Z tego powodu z sześciorgiem przyjaciół uciekli z Białorusi. Paweł Koncewoj miał wtedy 19 lat i zwracał na siebie uwagę niezwykłą koordynacją ruchową oraz muzykalnością. Został zaangażowany do Baletu Narodowego w Warszawie.

Miłość pierwszego solisty Polskiego Baletu Narodowego

Swoją miłość poznał w pracy. Marta Koncewoj jest również tancerką i gdy Paweł został zatrudniony w Teatrze Wielkim, była już pierwszą solistką. Pamięta, że złapała się z nim wzrokiem i stwierdziła, że ma piękne oczy. On nie wiedział, że będzie to jego przyszła żona, ale zauroczony jej urodą zaczął pisać do niej listy. Miał wtedy jeszcze problemy z językiem polskim, więc korzystał z translatorów. Pokonali trudności i dziś wspólnie wychowują już trójkę dzieci.

Niestety Paweł nie może pokazać najbliższym swojej ojczyzny i miejsca pochodzenia. Nie może wrócić do Białorusi. Z mamą ma kontakt telefoniczny lub czeka na jej wizyty.

Tęsknię za domem, za domem swoim, gdzie się urodziłem, ponieważ już od 10 lat tam nie byłem

- wyznał Paweł Koncewoj.

Na czym polega trening baletowy? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Mateusz Jarosławski

Pozostałe wiadomości