Gwiazdy

Oscary 2021: czy współtworzona przez Polaków "Aida" dostanie statuetkę?

Gwiazdy

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do tegorocznych Oscarów. O złotą statuetkę powalczy m.in. "Quo vadis, Aida?" - koprodukcja 9 państw, w tym Polski. Którzy rodzimi twórcy przyczynili się do stworzenia filmu? Jaką historię opowiada "Aida"?

"Quo vadis, Aida?" z szansą na Oscara

Wyreżyserowany przez Jasmilę Žbanić film został nominowany do Oscara. Będzie reprezentował Bośnię, warto jednak zaznaczyć, że jest to koprodukcja.

Udział w jej powstaniu mieli także polscy twórcy: montażem zajął się Jarosław Kamiński, nad produkcją pracowała Ewa Puszczyńska, za kostiumy odpowiadała Małgorzata Karpiuk, a za muzykę Antoni Komasa-Łazarkiewicz - siostrzeniec Agnieszki Holland. Film współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Współfinansowana przez PISF „Aida” w reż. Jasmili Žbanić otrzymała nominację do Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej...

Opublikowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej Poniedziałek, 15 marca 2021

"Aida" - o czym opowiada film?

Jasmila Žbanić zdecydowała się poruszyć jedno z tragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii naszego kontynentu. "Aida" to opowieść o masakrze w Srebrenicy z 1995 r. Sama reżyserka wciela się w rolę głównej bohaterki - tłumaczki pracującej dla Narodów Zjednoczonych. Kiedy do Srebrenicy wkraczają oddziały serbskie, kobieta stara się zrobić wszystko, by uchronić swoją rodzinę przed najgorszym.

To nie jedyny polski akcent wśród tegorocznych nominacji. O statuetkę powalczy też operator Dariusz Wolski.

Zobacz też:

Zuzia i Bartek Kaszuba grają w "Na Wspólnej" od urodzenia. Dziś są już nastolatkami. Jak się zmienili?

Nowy uczestnik "Hotelu Paradise 3" namiesza wśród par. Kim jest Maurycy?

Filip Chajzer zaapelował o pomoc dla okradzionej 96-latki. Efekty przerosły jego oczekiwania. "Nie wiem, jak się odwdzięczę"

Autor: Ola Lipecka

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości