Omenaa Mensah i Miss Polonia 2018 Milena Sadowska w Ghanie. Postanowiły osłodzić los tamtejszym dzieciom

Gwiazdy

Aktualizacja:

Omenaa Mensah pojechała do Ghany, żeby odwiedzić podopiecznych swojej fundacji, zawieźć im smakołyki, ale przede wszystkim, żeby zrobić inspekcję inwestycji, którą tam realizuje. Towarzyszyła jej Miss Polonia 2018 Milena Sadowska, która jako wolontariuszka zaangażowała się w pomoc fundacji Omeny. O swoim pobycie w Ghanie gwiazdy opowiedziały w Dzień Dobry Wakacje.

Omenaa Mensah od dwóch lat buduje szkołę w Ghanie dla dzieci, które z ulicy trafiają do ośrodka Don Bosco w Temie.

>>> Zobacz także:

Działalność ośrodka Don Bosco

W Ghanie dzieci pochodzące z biednych rodzin właśnie na ulicy szukają jedzenia i pracy. Niejednokrotnie zdarza się, że już kilkulatkowie zamiast chodzić do szkoły, na którą nie stać ich rodziny, niemalże niewolniczo pracują na plantacjach, czy przy połowie ryb, w zamian za swoją pracę otrzymując jedynie posiłek. Opiekunowie Don Bosco wyszukują takie dzieci, dają im schronienie i regularny posiłek. Dążeniem ośrodka jest także edukacja podopiecznych, tak aby mogły zdobyć wykształcenie, a tym samym w dorosłym życiu mieć dobrą pracę i wyrwać się z zaklętego kręgu nędzy. Aktualnie dzieci uczą się w prowizorycznych pomieszczeniach ośrodka, gdzie na co dzień śpią, jedzą i spędzają pozostały czas. Omenaa Mensah ponad 4 lata temu, gdy trafiła do ośrodka, poznała podopiecznych oraz ich dramatyczne historie, zdecydowała, że zrobi wszystko, żeby wybudować dla nich szkołę z prawdziwego zdarzenia. W tym właśnie celu założyła fundację Omenaa Foundation i rozpoczęła żmudny proces pozyskiwania finansowania inwestycji organizując wiele projektów i aukcji charytatywnych.

60 proc. inwestycji zostało już zrealizowanych. Teraz szukamy partnera, który zasponsoruje nam okna i drzwi. Później wchodzi kwestia podłóg i sprawy wykończeniowe.

- zdradziła Omenna Mensah.

Aktualnie w ośrodku Don Bosco przebywa blisko 50 podopiecznych w wieku od 4 do 18 lat. Większość z nich dopiero tutaj rozpoczęło swoją edukację od nauki czytania i pisania.

Milena Sadowska, Miss Polonia 2018 dla Omenaa Foundation

Jakiś czas temu ośrodek wraz z Omeną odwiedziła także Milena Sadowska, Miss Polonia 2018. 

Wyjechałam tam jako wolontariuszka dzięki współpracy konkursu Miss Polonia i Omena Foundation. Wyjazd ten był początkiem projektu charytatywnego, który zaprezentuje na międzynarodowych wyborach Miss World w grudniu.

- powiedziała Miss Polonia 2018.

Milena nie tylko poznała realia życia dzieci ulicy w Ghanie, spotkała się z podopiecznymi ośrodka Don Bosco i obdarowała ich słodkimi prezentami, ale także wzięła udział w sesji promującej projekt wspierający budowę szkoły, który oficjalnie wystartuje w listopadzie. Co więcej, 19 października Miss Polonia 2018 dla Omenaa Foundation zorganizuje bal charytatywny "Piękna z przesłaniem", z którego dochód przekaże na budowę szkoły.

Z jaką refleksją Milena Sadowska wróciła do Polski?

Kiedy porównam sobie życie ludzi z Ghany z życiem ludzi tutaj w Polsce, połowa moich "problemów" zniknęła już w pierwszych dwóch dniach mojego wyjazdu. Tam ludzie nie mając nic potrafią być szczęśliwi, uśmiechać się i mieć dobre serce, w Polsce często lubimy narzekać choć nie mamy tak naprawdę powodów.

- wyjaśniła.

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje