Gwiazdy

Odkrycia Empiku 2022 - nominowani. "Nagradzamy te nazwiska, które dobrze rokują"

Gwiazdy

Odkrycia Empiku 2022 - przed nami wielka gala
Odkrycia Empiku 2022 - przed nami wielka gala Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Gala Bestsellery Empiku 2022 już 7 lutego na antenie TVN. Podczas ceremonii poznamy nie tylko najpopularniejszych twórców, lecz i Odkrycia Empiku w trzech kategoriach: Literatura, Muzyka, Film. Kto został nominowany? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały jurorki: Sylwia Chutnik i Katarzyna Borowiecka.

Odkrycia Empiku 2022 - czym są?

Odkrycia Empiku – to nagroda przyznawana (corocznie) przez eksperckie jury, promująca młodych zdolnych twórców, którzy w odważny sposób realizują swoje artystyczne wizje.

- W przeciwieństwie do Bestsellerów tutaj kierujemy się walorem przede wszystkim artystycznym. Nagradzamy te nazwiska, które dobrze rokują. To często są debiuty albo osoby, które są na początku swojej kariery artystycznej. Jeśli chodzi o Bestsellery, to tam nagrody są głównie dyktowane przez portfel, czyli to, ile książek, filmów i elementów kultury po prostu się najlepiej sprzedało w zeszłym roku, co też nie jest bez znaczenia, ale my, skupiamy się na czymś innym. Skupiamy się właśnie na tych walorach artystycznych i w związku z tym często zauważamy i nagradzamy takie elementy kultury, które być może gdzieś w tym głównym nurcie, by zniknęły - tłumaczyła Sylwia Chutnik, pisarka i jurorka tegorocznych Odkryć Empiku w kategorii Literatura.

Jak dodała Katarzyna Borowiecka, Odkrycia Empiku są niesamowicie ekscytujące. - To mogą być osoby, które debiutują, ale to mogą też być takie osoby, które przy pierwszym, drugim - w moim przypadku filmie - jakoś tak przepłynęły, [...] a potem przy trzecim filmie już wiemy: "Tak. To jest człowiek, na którego warto zwrócić uwagę. To jest nazwisko, które trzeba znać i trzeba patrzeć, co ten człowiek dalej będzie robił" - przyznała dziennikarka i jurorka tegorocznych Odkryć Empiku w kategorii Film.

Odkrycia Empiku 2022 - nominowani

Laureatów w trzech kategoriach: Literatura, Muzyka, Film poznamy na gali Bestsellerów Empiku 2022. Co ciekawe, w kategorii Literatura nominowane są same kobiety.

- Tak naprawdę to trochę był przypadek. Piątka osób w jury przyniosła swoją piątkę książek, na które zwróciła uwagę w zeszłym roku i okazało się, że to są same kobiety, ale bardzo różnorodne: reportaż, esej, dramat i dwie powieści - podkreśliła Sylwia Chutnik.

Z kolei w kategorii Film są sami mężczyźni. - Akurat tak się złożyło. Jako piątka jurorów mieliśmy możliwość nominowania nazwisk twórców i twórczyń. [...] Niektóre nazwiska się bardzo wybijały od samego początku, bo wszyscy zaproponowaliśmy. Nad niektórymi musieliśmy potem trochę podebatować. U nas też jest bardzo różnorodna grupa - mówiła Katarzyna Borowiecka.

Aleksandra Zbroja, Michał Nogaś, Sylwia Chutnik, Joanna Marczuk i Marcin Maćkiewicz nominowali pięć pisarek. Swoją intrygującą twórczością i niezwykłym spojrzeniem na świat jurorów zafascynowały: Wiktoria Bieżuńska, Anna Goc​, Olga Górska​, Karolina Lewestam​ i Ishabel  Szatrawska.

Łukasz Grzegorzek, Dawid Ogrodnik, Katarzyna Borowiecka, Izabela Szymańska, Maciej Tomaszewski wspólnie wybrali pięć przykładów autorskiego kina o najwyższej wartości artystycznej twórców: Tomasza Habowskiego, Damiana Kocura, Łukasza Kowalskiego, Kamila Krawczyckiego, Grzegorza Mołdy.

Daria Zawiołow, Szczyl, Anna Gacek oraz Dominik Sadowski i Anna Maria Żurek nominowali piątkę niebanalnych artystów muzycznych. Swoją twórczością zachwycili ich 27.FUCKDEMONS​, Daria ze Śląska​, Frank Leen​, Jakub Skorupa oraz OFELIA.

Gala Empiku - gdzie i kiedy oglądać?

Laureatów Odkryć Empiku 2022 oraz Bestsellerów Empiku 2022 poznamy 7 lutego. Transmisja wydarzenia o 20:15 w TVN.

Czy da się sprowadzić twórczość nominowanych do wspólnego mianownika? Jak wyglądał proces wyboru nominowanych? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości