Gwiazdy

Nie żyje Zofia Czerwińska. Aktorka miała 85 lat

Gwiazdy

Aktualizacja:

W wieku 85 lat zmarła Zofia Czerwińska - znana aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, kobieta pełna uroku i dusza towarzystwa. O jej śmierci poinformował dziennikarz i przyjaciel aktorki Mariusz Szczygieł.

Charakterystyczna aktorka uwielbiana przez widzów

Zofia Czerwińska urodziła się 19 marca 1933 roku w Poznaniu. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, a na scenie zadebiutowała pod koniec w 1957 roku. Grała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze im. Jaracza w Olsztynie i warszawskim Teatrze Syrena.

Wielkie role telewizyjne i kinowe

Była aktorką charakterystyczną, która wcielała się w postacie bardzo lubiane przez widzów. Dużą popularność przyniosły jej role: Balcerkowej w Alternatywach 4 i Zosia Nowosielskiej w "Czterdziestolatku". Znana była nie tylko z seriali, ale również z filmu. Na dużym ekranie można ją było zobaczyć między innymi w "Rejsie" Marka Piwowskiego, "Poszukiwany - poszukiwana" i "Misiu" Stanisława Bareji, "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego, "Och, Karol!" Romana Załuskiego, "Złocie dezerterów" Janusza Majewskiego i "Wojnie żeńsko-męskiej" Łukasza Palkowskiego.

>>> Zobacz także: Przyjaciel sąsiadem, sąsiad przyjacielem

Wybitna aktorka i wielbicielka zwierząt

W 2003 r. Zofia Czerwińska została laureatką Kryształowego Granata dla najlepszej aktorki komediowej na VII Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu, a w 2008 r. odznaczono ją Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

Aktorka była wielką miłośniczką zwierząt i chętnie angażowała się w akcje społeczne, które ich dotyczyły.

O śmierci Zofii Czerwińskiej poinformował wieloletni przyjaciel aktorki i wykonawca jej testamentu Mariusz Szczygieł:

>>Na pogrzebie ma być śpiewana My way... A urna, pamiętaj Mariuszek, ma być różowa, bo do twarzy mi w różowym<<. Będzie, Zosiu. Wszystko dla Ciebie!"

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości