Autor kultowej ballady nie żyje. Keith Reid miał 76 lat

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN 24/onet.pl
Jakie dokumenty zabezpieczyć na wypadek śmierci?

Keith Reid, tekściarz związany z grupą Procol Harum i autor jednego z największych przebojów kapeli ballady "A Whiter Shade of Pale", nie żyje. Artysta od kilku lat zmagał się z chorobą nowotworową.

Nie żyje Keith Reid

Keith Reid, autor tekstów związany z grupą Procol Harum, zmarł 23 marca 2023 roku w szpitalu w Londynie, jednak informacja o śmierci artysty została podana dopiero teraz. Smutne wieści przekazał portal Variety oraz sam zespół. - Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Keitha Reida - czytamy w poście zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Żałoba

O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznejDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Muzycy dodali, że był "niezrównanym autorem tekstów", który "napisał słowa do praktycznie wszystkich piosenek" angielskiej grupy. - Jego teksty były jedyne w swoim rodzaju i pomogły ukształtować muzykę tworzoną przez zespół. Jego pomysłowe, surrealistyczne i wielowarstwowe słowa dawały radość fanom Procol, a ich złożoność stanowiła potężny dodatek do katalogu Procol Harum - czytamy we wpisie.

Reid od kilku lat zmagał się z chorobą nowotworową. Odszedł w wieku 76 lat.

Keith Reid - kariera

Keith Reid przyszedł na świat 19 października 1946 r. w Londynie. Jako młody chłopak zdecydował się rzucić szkołę i poświęcić pisaniu piosenek. W 1966 roku poznał Gary'ego Brookera, głównego wokalistę Procol Harum (zespół tworzyli również organista Matthew Fisher i gitarzysta Robin Trower). Owocem ich współpracy jest m.in. ballada rockowa "A Whiter Shade of Pale". Utwór stał się największym przebojem w dorobku grupy.

Mimo że Keith Reid zajmował się przede wszystkim pisaniem tekstów, to był oficjalnym członkiem Procol Harum. Brał udział we wszystkich sesjach nagraniowych grupy, pojawiał się także na koncertach.

Grupa Procol Harum została rozwiązana w 1977 roku.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN 24/onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: 9comeback/Getty Images

Pozostałe wiadomości