Co łączy Nettę, charyzmatyczną zwyciężczynię Eurowizji z Polską?„To rzeczywiście jest zwariowana historia”

Gwiazdy

Aktualizacja:

W 2018 roku Netta reprezentowała Izrael w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji. Konkurs wygrała, chociaż kontrowersje wzbudziła jeszcze na długo przed finałem. Wokalistka, instrumentalistka i kompozytorka odwiedziła nas po raz pierwszy. Co łączy ją z Polską? Ma więcej wspólnego, niż mogłoby nam się wydawać. Zobaczcie sami.

Netta – sukces na Eurowizji

Netta to charyzmatyczna piosenkarka i gitarzystka pochodząca z Izraela. Jej utwory na YouTube mają dziesiątki milionów odtworzeń. Zrobiło się o niej głośno, gdy w 12 maja 2018 roku wygrała konkurs Eurowizji, wykonując utwór „Toy”. Zaraz po odebraniu nagrody wokalistka oświadczyła: „Dedykuję tę piosenkę wszystkim tym, którzy walczą o bycie sobą - z szefami, z rządem, z tymi, którzy chcą ich stłamsić”. Piosenka szybko podbiła listy przebojów, a jej tekst przez nawiązanie do akcji „#MeToo” stał się manifestem Netty zwracającym uwagę na problem przemocy seksualnej. Dziś piosenka ma ponad 120 milionów wyświetleń .

Początki muzycznej kariery

Wokalistka karierę muzyczną zaczynała, śpiewając w klubach i na weselach. Należała do zespołów The Experiment i Gaberband. Wokalista przez cztery lata mieszkała w Nigerii, do dziś w jej popowych utworach słychać wpływy z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Kariera Netty ruszyła mocno po zgłoszeniu się do programu "HaKokhav HaBa". W lutym 2018 roku została pierwszą zwyciężczynią tego talent show, co dało jej automatyczny awans do konkursu piosenki Eurowizji.

O czym jest najnowsza piosenka Netty? Posłuchajcie, co wokalistka powiedziała nam po programie.

Netta – co łączy ją z Polską?

Netta Barzilai urodziła się 1993 roku w Izraelu, przez cztery lata dzieciństwa wychowywała się w Nigerii. Pochodzi z rodziny żydowskiej. Jak się okazuje, artystka od strony taty ma też polskie korzenie. Dowiedziała się o tym, robiąc test genetyczny, który przeprowadzał serwis MyHeritage.

Pradziadek wokalistki, Nutan Szpisajzen, który zmienił nazwisko na Berzilai, mieszkał w Tomaszowie Lubelskim i tam został pochowany na cmentarzu żydowskim. W rodzinnym mieście nadal stoi jego dom.

To rzeczywiście jest zwariowana historia. Mój dziadek przyjechał do Izraela jako dziecko. Szybko stracił rodziców i nie wiedział, skąd pochodzi. Mówił, że z Polski, ale nie wiedział dokładnie skąd. Zrobiłam sprawdzenie DNA. To było mnóstwo pracy papierkowej w archiwach w Tomaszowie. Ale odnaleźli dom, w którym mieszkali jego rodzice

- powiedziała Netta.

Jak Netta odnalazła w Polsce dom swojego pradziadka? Zobaczcie wideo.

Praca w przedszkolu

Jednym z marzeń Netty była praca z dziećmi jako nauczycielka muzyki. Jak przyznała, zawód artystki jest dość ryzykownym zajęciem. Z tego względu za namową mamy Netta postanowiła zająć się pracą w przedszkolu.

Było super. Naprawdę uwielbiam dzieci. Kiedy sama miałam 5 lat była przez inne dzieci źle traktowana. Chciałam być już dorosła, żeby to się skończyło. Teraz w trakcie kariery, staram się wewnątrz mnie dawać dużo swobody takiej 6-letniej Nettcie, stąd te kolory, fryzura

– powiedziała wokalistka.

Artystka nie bała się żadnej pracy. W swoim życiu robiła już wiele rzeczy. Była kelnerką, opiekunką do dzieci, uczyła dzieci na obozach, pracowała w cyrku i grała w teatrze. Jednak w jej sercu od zawsze grała muzyka.

Tak naprawdę zawsze chodziło mi o muzykę, o granie i śpiewanie. To muzyka postawiła mnie na nogi, kiedy miałam trudne okresy w życiu. Teraz mam wspaniałe życie i bardzo się cieszę

– powiedziała.

Netta przyznała też, że od czasu kiedy zrozumiała, że najwięcej szczęścia daje jej robienie tego, co kocha, odkryła sekret życia.

Oczywiście to jest proces. Nie da się tego zrobić z dnia na dzień, tylko krok po kroku

- podsumowała artystka.

Netta wystąpiła też na naszej scenie. Zaśpiewała piosenkę "Ricki Lake". Zobaczcie wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch