Gwiazdy

Nergal wspiera osoby oskarżone o obrazę uczuć religijnych. "Nadszedł czas, by artyści stawili opór"

Gwiazdy

Tomasz Urbanek/East News

W lutym 2021 roku Nergal został skazany za obrazę uczuć religijnych. Artysta otrzymał karę pieniężną, jednak wyraził sprzeciw wobec wyroku nakazowego. Muzyk ruszył z kampanią Ordo Blasfemia i zorganizował internetową zbiórkę. Pieniądze mają wesprzeć osoby, którym wytoczono podobne procesy.

Nergal zbiera fundusze dla artystów oskarżonych o obrazę uczuć religijnych

Ordo Blasfemia to nazwa kampanii, jaką zainicjował ostatnio Adam Nergal Darski. Artysta w ramach projektu zbiera pieniądze na wsparcie prawne dla osób oskarżonych o obrazę uczuć religijnych. Muzyk sam niejednokrotnie był postawiony przed sądem w takich sprawach, w lutym został również skazany i zobowiązany do zapłaty grzywny.

Nazywam się Nergal i jestem artystą z Polski. Od ponad dziesięciu lat spotykam się z licznymi próbami trwałego zniszczenia mojej kariery na tej podstawie, że skrzywdziłem "uczucia religijne". Brzmi absurdalnie i zapewniam cię, że takie jest

- pisze na stronie zbiórki Nergal.

Ruszyła internetowa zbiórka pieniędzy. W tym momencie (25.02) na koncie znalazło się już 12,2 tysiące funtów, co w przeliczeniu na złotówki wynosi około 64 tysiące złotych. Kampanię Nergala wsparło 639 osób.

- Wielu polskich artystów, w tym ja, wciągnięto do sal sądowych, na nasz własny koszt, aby musieli bronić się przed bezsensownymi oskarżeniami o bluźnierstwo, przepisami wprowadzanymi przez miernych polityków. Ich intencją jest cenzurowanie każdego, kto nie przestrzega archaicznych praw religijnych naszego kraju. Nadszedł czas, by polscy artyści stawili opór - dołącz do nas w Ordo Blasfemia - pisze Adam Nergal Darski.

Adama Darskiego wspierają zagraniczni artyści

Kampania Adama Darskiego rozniosła się szerokim echem także na świecie. O zbiórce polskiego wokalisty pisało już m.in. BBC. Ponadto muzyka zaczynają wspierać zagraniczni artyści, w tym legendarny zespół Dead Can Dance.

Nergal został skazany

W lutym tego roku sprawa sądowa Nergala dobiegła końca. Artysta został skazany na 15 tysięcy kary grzywny za obrażanie uczuć religijnych. Ponadto muzyk obciążony był także kosztami sądowymi, które wyniosły 3,5 tysiąca złotych. Przypominamy, że sprawa Adama Darskiego dotyczyła zdjęcia, które 25 września 2019 artysta zamieścił na Facebooku. Obraz prezentował zniszczony wizerunek Matki Boskiej z umieszczonym w miejscu jej twarzy butem. Pod fotografią znalazł się podpis "na planie".

Po zawiadomieniach od przedstawicieli Ordo Iuris i Towarzystwa Patriotycznego wszczęto śledztwo. Muzyk omówił jednak składania wyjaśnień i wypierał się czynu, wtedy zapadł wyrok nakazowy. Sąd na podstawie akt, bez przeprowadzania rozprawy, podjął decyzję. Nergal został skazany. Muzyk nie zgodził się z wyrokiem. Rozstrzygnięcie zostało więc oddalone, a sprawa odpędzie się w trybie zwykłego postępowania.

Nie jest to pierwsze oskarżenie Nergala. W 2008 roku, gdy artysta rozerwał na scenie biblię, do prokuratury wpłynęło pierwsze zgłoszenie. Sprawa została umorzona. Dwa lata później, Nergala uniewinniono.

Zobacz wideo: Adam "Nergal" Darski w swoim stylu promuje nową płytę

Zobacz także:

Adam "Nergal" Darski o szczepieniach: "Dlaczego nie słuchać nauki i lekarzy?"

Blanka Lipińska w kuszącej pozie wita sobotni poranek. Komentarze: "Jak Lady Gaga"

Lady Gaga wdzięczna za dziewięć nominacji do MTV Video Music Awards: "Dziękuję za ten dar"

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości