Czarne charaktery w filmie. "Najlepiej wychowany z nich jest Hannibal Lecter"

Gwiazdy


Czarne charaktery od zawsze wywoływały przerażenie wielu fanów kina. Którego ze złoczyńców można uznać za najbardziej fascynującego? Czy któryś z nich wzbudza sympatię widzów? Rozmawialiśmy o tym z dziennikarką i znawczynią pop-kultury Katarzyną Czajką-Kominiarczuk.

Hannibal Lecter - kim był bohater "Milczenia owiec"

Jeden z najstraszniejszych czarnych charakterów w historii kina to bohater "Milczenia owiec" - przerażający w swoim sadyzmie i intrygujący nieprzeciętną inteligencją Hannibal Lecter. Celem tego seryjnego mordercy jest "eliminacja ze społeczeństwa ludzi, którzy nie zasługują na to, by żyć".

- Ogólna zasada przebywania z Hannibalem Lecterem jest taka, że tak długo, jak jesteśmy grzeczni i mili, i nie zrobimy nic nieprzyjemnego względem Hannibala, tak długo mamy nadzieję, że nas nie zje. Bo jedną z naczelnych zasad, jaką posługuje się Lecter w swoich zbrodniach jest (...) "zjedz niegrzecznego" - powiedziała dziennikarka i blogerka, Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.

Darth Vader - mroczna postać z sagi "Gwiezdne Wojny"

Z kolei Darth Vader z sagi "Gwiezdne Wojny" to - jak powiedział nasz gość - czarny charakter, którego historia jest bardziej skomplikowana niż może się nam wydawać.

- Jest to mroczna postać z hełmem, mówiąca zniekształconym głosem. Chcemy wiedzieć, co sprawiło, że przeszła ona na czarną stronę mocy - stwierdziła Kasia Czajka-Kominiarczuk.

Dodała także, że na "filmową prezencję" Dartha Vadera złożyły się aż cztery osoby:

- Jest David Post, którego widzimy w kostiumie przez większość czasu, jest James Earl Jones, który podkłada ten wspaniały, głęboki głos, jest kaskader Bob Anderson, którego widzimy w scenach, kiedy Darth Vader walczy mieczem świetlnym i w końcu jest Sebastian Shaw, aktor, którego widzimy, kiedy w ostatniej części klasycznej trylogii Anakin Skywalker zdejmuje hełm Dartha Vadera i dowiadujemy się, jak naprawdę wygląda - wyjaśniła dziennikarka.

Lord Voldemort - półkrwi czarodziej z "Harry'ego Pottera"

Innym czarnym charakterem wartym wspomnienia jest Lord Voldemort - przywódca śmierciożerców z sagi "Harry Potter", który planował zawładnięcie światem czarnoksiężników.

- J.K. Rowling, autorka książek, mówiła często, że chciała stworzyć bohatera, którego największe zło wynika też z jego największych lęków. Lord Voldemort jest postacią, która pragnie czystości krwi czarodziejów, tymczasem okazuje się, że on sam jest półkrwi czarodziejem - powiedziała Kasia.

Joker - wielbiciel chaosu i antagonista Batmana

Joker to złoczyńca pojawiający się w komiksach i filmach związanych z postacią Batmana. Jest antagonistą człowieka nietoperza, dlatego gdy superbohater próbuje naprawiać i uporządkować świat, on pragnie chaosu. W latach 50. i 60. XX w. był on przedstawiany jako postać skora do robienia złośliwych żartów, ale teraz pokazywany jest już jako psychopatyczny seryjny morderca, o sadystycznym poczuciu humoru. Warto zaznaczyć, że w Jokera wcielało się kilku aktorów.

- Wszyscy pamiętamy fenomenalną rolę Joaquina Phoenixa, ale (...) najpierw był Cesar Romero z serialu z lat 60. (...), potem był wspaniały Jack Nicholson, który grał takiego narcystycznego typa. Potem przez wiele lat najwięcej osób kojarzyło Jokera z Markiem Hamillem. Podkładał on głos pod Jokera, tworząc fantastyczną rolę z niesamowitym, obłąkańczym śmiechem. Potem był Heath Ledger i ta jego niesamowita, przełomowa rola, która zdefiniowała Jokera jako postać, która pragnie, żeby świat płonął. I potem za rolę wziął się jeszcze Jared Leto, który miał nadzieję, że stworzy coś swojego - powiedziała dziennikarka.

>>> Zobacz także:

Polskie wątki w amerykańskiej kinematografii. Część z nich może was zaskoczyć

Łazienki w kultowych filmach, czyli jakie sceny odmieniły wizerunek toalet?

Co będzie można obejrzeć w święta w TVN? Atrakcji nie zabraknie

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący: