Gwiazdy

Monika Borzym w stylu retro. "Okazało się, że mam totalną słabość do tekstów Tuwima i Hemara"

Gwiazdy

Monika Borzym to jedna z najzdolniejszych artystek jazzowych młodego pokolenia. Niedawno wokalistka wydała nową płytę pt. "Monika Borzym śpiewa stare piosenki". Na krążku znajdziemy niesamowite utwory, które na moment pozwolą nam przenieść się do lat 30. Skąd pomysł na taki projekt?

Monika Borzym – utalentowana artystka

Monika Borzym to 30-letnia artystka pochodząca z Warszawy. W stolicy wokalistka ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu, a następnie naukę kontynuowała w USA na kierunkach jazz, interpretacja, aranżacja. Wokalistka ma na swoim koncie pięć solowych albumów. Pierwsze dwie płyty "Girl Talk" i "My Place" nagrała w Stanach przy współpracy z tuzami światowego jazzu m.in. Johnem Scofieldem, Mitchellem Longiem, Aaronem Parksem i Randy Breckerem. W 2016 roku ukazał się w Polsce kolejny album Moniki, z autorskimi interpretacjami piosenek Joni Mitchell "Back To The Garden", a rok później przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego Monika wraz z Mariuszem Obijalskim stworzyli płytę "Jestem Przestrzeń" z poezją Anny Świrszczyńskiej. W 2018 roku ukazała się płyta z utworami Thoma Yorka i Johna Greenwooda - "RADIOHEDONISTYCZNIE". W tym roku Monika wystartowała z nowym projektem zatytułowanym "Monika Borzym śpiewa stare piosenki".

Monika Borzym śpiewa stare piosenki

"Monika Borzym śpiewa stare piosenki" to muzyczno - literacki projekt dwójki znakomitych artystów – Moniki i Krzysztofa Dysa. Świeże brzmienie piosenek sprzed 1939 roku otulonych ciepłym, zmysłowym i bardzo świadomym głosem Moniki oraz fenomenalne aranżacje w mistrzowskim wykonaniu Krzysztofa Dysa robią wrażenie. Na płycie można usłyszeć m.in: "Maryla", "Daj mi tę jedną noc", "Pokoik na Hożej", "Płyta z zadrą", "Bezsenna noc", "Bez śladu twa wielka miłość minie", "Miłość Ci wszystko wybaczy", "Moja Warszawo", „Na pierwszy znak”, „Nikt tylko Ty", "Może tak może nie". Skąd pomysł na taki projekt?

Te piosnki przyszły do mnie z radia. Jak byłam w ciąży, to miałam apatię do działań. Czytałam dużo gazet i słuchałam bardzo wielu audycji Janka Młynarskiego. Miałam taki notesik, w którym notowałam wszystkie piosenki, które mi się podobały. Okazało się, że mam totalną słabość do tekstów Tuwima i Mariana Hemara i wszystkie te piosenki zostały napisane w latach 30. Tak samoistnie zrodził się ten projekt

- powiedziała.

Na nowej płycie znalazła się także piosenka wyjątkowa pt. "TAKIE CIAŁO". Utwór ten specjalnie dla Moniki napisali Artur Andrus i Łukasz Borowiecki. Singiel jest hołdem dla kobiecego ciała i znakomicie wpasowuje się w nurt "ciałopozytywności" którą Monika propaguje i wspiera. Jak przyznała, po sesji dla Playboya odezwało się do niej mnóstwo kobiet, które dziękowały za propagowanie różnorodności w zakresie ciała i figury.

Zastanawiałam się, co mogę zrobić, aby inspirować dziewczyny, które tego potrzebują. Przyszło mi takie marzenie, że bardzo bym chciała, żeby ubrał tę myśl w słowa Artur Andrus. Dwa tygodnie później dostałam tekst, totalnie w punkt, totalnie mój

– powiedziała.

Monika Borzym na naszej scenie zaśpiewała utwór "Nikt tylko Ty". Zobaczcie wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Młodzi kolarze ponownie przemierzają na rowerach 200 km. "Jedziemy dla Maciusia, który ma SMA i potrzebuje 9,5 miliona"

Czy szkoły zostaną zamknięte? "Zamykanie uczniów w domach nie jest najlepszym rozwiązaniem"

Pierwszy przypadek koronawirusa na rajskiej wyspie. "Straciliśmy status kraju wolnego od Covid-19 pomimo naszych wspólnych wysiłków"

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości