Nie żyje Monica Vitti. "Odeszła wspaniała artystka i Włoszka"

Płonąca świeczka
Monica Vitti nie żyje
Źródło: NetPix/Getty Images
Nie żyje Monica Vitti. Ikona włoskiego kina miała 90 lat. Chorowała na Alzheimera. Była muzą reżysera Michelangelo Antonioniego. Z jakich ról możemy ją kojarzyć?

Monica Vitti nie żyje

Ostatni raz wystąpiła przed kamerami dwadzieścia lat temu, w 2002 roku. Z życia publicznego zniknęła tuż po tym, jak zdiagnozowano u niej Alzheimera. Monica Vitti była życiową partnerką oraz muzą uznawanego za jednego z najwybitniejszych twórców w historii kina autorskiego reżysera - Michelangelo Antonioniego. O jej śmierci poinformował były burmistrz Rzymu i krytyk filmowy Walter Veltroni.

- Roberto Russo, jej partner w ostatnich latach, prosi mnie, abym zakomunikował, że Monici Vitti już nie ma. Robię to z wielkim bólem i żalem - napisał na Twitterze.

Rozmowy o śmierci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?

Minister kultury Dario Franceschini również nie przeszedł obojętnie obok tej wielkiej dla rodzimej kultury straty. - Żegnaj, Monico Vitti. Żegnaj, królowo włoskiego kina. Dziś jest naprawdę smutny dzień. Odeszła wspaniała artystka i wspaniała Włoszka - czytamy w oficjalnym komunikacie polityka.

Monica Vitti - kariera aktorska

Monica Vitti urodziła się 3 listopada 1931 roku w Rzymie jako Maria Luisa Ceciarelli. Talent aktorski wykorzystywała już w czasie wojny, kiedy występowała przez młodszym rodzeństwem, by odwrócić uwagę dzieci od huku bomb.

W 1953 r. ukończyła Akademię Sztuk Dramatycznych w Rzymie. Karierę aktorską rozpoczęła w teatrze, występując między innymi w dramatach Szekspira. W latach 50. posłuchała rady osób z branży i zaczęła występować pod "bardziej artystycznym" pseudonimem.

Pierwszą rolę filmową powierzył jej w 1954 roku Ettore Scola w obrazie "Ridere! Ridere! Ridere!" ("Śmiać się, śmiać się, śmiać się"). Rok później zagrała niewielką rolą w filmie "Adriana Lecouvreur" w reżyserii Guido Salviniego.  

Po udanych występach w komediach zauważył ją Michelangelo Antonioni. Vitti była jego życiową i zawodową partnerką. Zagrała we wszystkich częściach tzw. trylogii samotności, na którą składają się filmy: "Przygoda" (1960), "Noc" (1961) i "Zaćmienie" (1962). Pojawiła się również w filmie "Czerwona pustynia".

W kolejnych dekadach zagrała jeszcze w ponad dwudziestu produkcjach, w tym w "Widmie wolności" Luisa Bunuela i "Dramacie zazdrości" Ettore Scoli. Królowała głównie we włoskich komediach.

Więcej newsów znajdziecie na tvn24.pl.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: NetPix/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości