Gwiazdy

Polak z Żyrardowa twórcą scenografii w Hollywood. Michał Siedlecki czeka na pierwszego Oscara

Gwiazdy

Autor:
Oskar
Netkowski
Polak tworzy scenografię do Hollywoodzkich produkcji

Michał Siedlecki w swojej firmie w Żyrardowie tworzy scenografię dla największych produkcji serialowych i filmowych na świecie. Jego namioty, meble i rekwizyty mogliśmy oglądać m.in. w Wikingach, Wiedźminie, Rodzie Smoka, czy Wikingu Roberta Eggersa. Jego marzeniem jest Oscar. Co robi, by sięgnąć po statuetkę?

Michał Siedlecki - polski twórca scenografii w Hollywood

Michał i jego współpracownicy dbają o to, aby ich rekonstrukcje były poprawne i zgodne z podaniami z przeszłości. Do produkcji namiotów nie używają zatem bawełny, a grubego naturalnego lnu i lnu impregnowanego, które były wielokrotnie testowane. Większość prac wykonywanych jest ręcznie.

- Zacząłem od budowania namiotów dla siebie. Ale klienci sami się zainteresowali tym, co robię. Zaczynałem w wieku 20 lat. Z zawodu jestem rekonstruktorem i od tego wszystko się zaczęło - mówił twórca scenografii.

- Szyliśmy namioty do "Rodu Smoka". Wykonaliśmy ich łącznie kilkanaście. To było marzenie mojego życia, to wielki zaszczyt. To nie są atrapy, tylko namioty robione ręcznie z tych samych materiałów - dodał.

Gdzie powstają hollywoodzkie scenografie?

Odpowiadamy: w Żyrardowie. To tam świetnie od lat prosperuje firma Michała. Praca zespołu mężczyzny i dbałość o szczegóły spodobała się producentom filmów i seriali, którzy zaczęli zamawiać nie tylko namioty, lecz także meble i kolejne elementy scenografii.

- Większość produkcji jest kręcona w Irlandii albo Wielkiej Brytanii. Pamiętajmy, że Żyrardów to jest len. Mamy szwalnie, stolarnie. Zaczęło się od namiotów, a stolarnia doszła po czasie - powiedział Michał Siedlecki.

- Zaczęły padać kolejne zamówienia, na skrzynie, wiosła itd. Robiliśmy nawet igloo do reklamy. Mam nadzieję, że film Ridleya Scotta, przy którego scenografii pracujemy, dostanie Oscara - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości