Gwiazdy

Nicole Kidman skończyła 54 lata. Zobacz, jak zmieniła się od początku swojej kariery

Gwiazdy

Nicole Kidman, Oscary

Bez wątpienia Nicole Kidman jest jedną z najpopularniejszych aktorek Hollywood. Zdobyła międzynarodowy rozgłos dzięki związkowi z Tomem Cruisem, oryginalnym rolom filmowym, a także zmianom wyglądu, o których huczały media na całym świecie. 20 czerwca 2021 roku skończyła 54 lata.

Kariera Nicole Kidman

Już kiedy Nicole Kidman była dzieckiem wiadomo było, że zostanie aktorką. Rodzice skrupulatnie przygotowywali ją do tego zawodu od najmłodszych lat. Urodziła się 20 czerwca 1967 roku w Honolulu na Hawajach. Niedługo później z rodziną przeprowadziła do Waszyngtonu, gdzie jej ojciec - biotechnik - prowadził badania nad rakiem. Gdy miała 4 lata, przenieśli się do Sydney. Wówczas Nicole zaczęła uczęszczać na lekcje baletu. Kiedy skończyła 8 lat zapisano ją na kurs pantomimy, a dwa lata później - aktorstwa. Matury nie zdążyła zrobić, ponieważ postawiła na karierę. W wieku 14 lat zadebiutowała w filmie "Bush Christmas" i po nim posypały się kolejne propozycje.

- Pamiętam, jak miałam 6 czy 7 lat, mieszkałam na przedmieściach Sydney i oglądałam Oscary w piżamie, popijając gorącą czekoladę. Wszystko to wydawało mi się odległą baśniową krainą, jak Oz. Dlatego zdobycie nagrody Akademii ma w sobie tyle magii - wyznała Nicole Kidman w wywiadzie dla "InStyle".

Na arenie międzynarodowej została dostrzeżona jakiś czas później, bo w 1989 roku, gdy zagrała główną rolę w thrillerze "Martwa cisza". Rok później zadebiutowała w Hollywood u boku swojego przyszłego męża Toma Cruise'a w filmie "Szybki jak błyskawica". Po ich ślubie przez długi czas pozostawała w cieniu małżonka. Do 1995 roku to on był uważany za gwiazdę, a ona postrzegana była tylko jako jego partnerka. W końcu wystąpiła w dwóch filmach, które zostały przebojami: "Batman Forever" i "Za wszelką cenę". Wówczas ugruntowała swoją pozycję w świecie filmu.

Najlepsze filmy z Nicole Kidman

W 1997 roku wystąpiła obok George'a Clooneya w "Peacemakerze", filmie wyprodukowanym przez Stevena Spielberga, a dwa lata później odbyła się premiera kontrowersyjnego obrazu "Oczy szeroko zamknięte", czyli ostatniego dzieła Stanley'a Kubricka. Powodzenie w życiu zawodowym nie szło jednak ze szczęściem w życiu prywatnym. Choć Nicole Kidman adoptowała z Tomem Cruisem dwójkę dzieci, na początku 2001 roku ogłosili separację, a kilka miesięcy później rozwiedli się. Artystka była wówczas w ciąży i poroniła. Co ciekawe, to właśnie po rozstaniu złapała wiatr w żagle i zaczęła odnosić największe sukcesy. Koniec swojego związku z Cruisem skomentowała słowami: "Teraz w końcu mogę założyć buty na obcasie". Jest bowiem o 10 cm wyższa od Toma.

W 2001 roku Nicole za rolę w filmie "Moulin Rouge!" została nominowana do Nagrody Akademii Filmowej, a obraz "Inni" z jej udziałem został bardzo dobrze przyjęty. W 2002 roku za rolę Virginii Woolf w filmie "Godziny" otrzymała upragnionego Oscara .

- Kreowanie postaci składa się z mnóstwa czysto fizycznych drobiazgów: sposobu, w jaki pali się papierosy, układa włosy, przechyla głowę, chodzi – najważniejsza jest jednak ta instynktowna część, która wymyka się wszelkiej definicji. Gdy wcielałam się w Virginię Woolf, nawet mój głos się zmienił. Sama nie wiem, jak to się stało - powiedziała Kidman w rozmowie z Yolą Czaderską-Hayek.

W kolejnych latach można ją było zobaczyć zarówno w wielkich widowiskach ("Wzgórze nadziei", "Australia"), komediach ("Żony ze Stepford", "Czarownica"), dramatach ("Dogville", "Między światami") czy serialach ("Wielkie kłamstewka", "Tajemnice Laketop"). W 2006 roku Nicole Kidman poślubiła muzyka, Keitha Urbana , z którym ma dwie córeczki - Sunday Rose i Faith Margaret.

- Aby radzić sobie z osądzaniem, trzeba się od niego uwolnić. Uczę tego swoje dzieci każdego dnia. Nie chcemy być tymi, którzy odrzucają innych. Bądźmy świadomi, uprzejmi i współczujący. Absorbujmy inne kultury, bądźmy otwarci i przyjaźni. Wiem, że szkoła średnia to opresyjne środowisko. Rozmawiałam z mamą i płakałam, gdy rówieśnicy osądzali mnie niesłusznie. To trudny świat. Ale miłość i ciepło w domu mogą pomóc dzieciom - stwierdziła Nicole Kidman w jednym z wywiadów.

Nicole Kidman i jej pozycja w świecie gwiazd. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości