Gwiazdy

Jan P. Matuszyński o swoim filmie "Żeby nie było śladów": "To początek pasma bardzo trudnych wydarzeń"

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Marcin Sawicki
Filmowa majówka z Mastercard OFF Camera
Filmowa majówka z Mastercard OFF Camera Dzień Dobry TVN
wideo 2/22

Trwa Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF Camera. Istotnym elementem programu jest Konkurs Polskich Filmów Fabularnych, w którym najlepsze rodzime produkcje ostatniego sezonu walczą o Nagrodę dFlights w wysokości 100 000 zł. Wśród nich jest "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego, o którym reżyser opowiadał w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Jan P. Matuszyński o swoim filmie "Żeby nie było śladów"

Film zrealizowany jest na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka".

- 12 maja będzie 39 lat, jak maturzysta Grzegorz Przemyk zaczął świętować swoje egzaminy, wtedy pisemne jeszcze. Z kolegami wyszli na miasto w Warszawie. Poszli na Plac Zamkowy. Troszkę się powygłupiali. Zgarnęła ich milicja. Na komisariacie Grzegorz Przemyk został bardzo ciężko pobity i po paru dniach zmarł. Wydawało się, że to największa tragedia, a okazało się, że to początek pasma bardzo trudnych wydarzeń, które są podstawą filmu - tłumaczył reżyser Jan P. Matuszyński w rozmowie z Marcinem Sawickim, reporterem Dzień Dobry TVN.

Twórca miał nadzieję, że przedstawiona historia się nie powtórzy. - Wzbraniałem się od tego, by jakoś ten film zestawiać ze współczesnością tak wprost... Aż do momentu, kiedy usłyszałem, że w Rosji dostaje się 15 lat za mówienie prawdy. To jest coś, co bardzo sprzęga mi z tą historią "Żeby nie było śladów" - podkreślił reżyser.

"Żeby nie było śladów" - obsada

W poruszającej produkcji zobaczymy takich aktorów jak: Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak, Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot, Aleksandra Konieczna, Andrzej Chyra i wielu innych wspaniałych artystów.

Za muzykę odpowiada Ibrahim Maalouf - trębacz jazzowy, kompozytor i aranżer. - To jest twórca, który w Polsce chyba znany jest tylko specjalistycznemu gronu. Jest trębaczem libańskiego pochodzenia, który od lat mieszka we Francji. Tam zapełnia stadiony. Parę dni temu byłem na jego wyjątkowym koncercie. Zgodził się zrobić muzykę do tego filmu. Zupełnie inną od tego, co normalnie tworzy. To była bardzo duża radość - przyznał Jan P. Matuszyński.

Lista filmów w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych: 

  • "Bo we mnie jest seks", reż. Katarzyna Klimkiewicz;
  • "Fucking Bornholm", reż. Anna Kazejak;
  • "Magdalena", reż. Filip Gieldon;
  • "Piosenki o miłości", reż. Tomasz Habowski;
  • "Powrót do tamtych dni", reż. Konrad Aksinowicz;
  • "Sonata", reż. Bartosz Blaschke;
  • "Teściowie", reż. Jakub Michalczuk;
  • "Wiarołom", reż. Piotr Złotorowicz;
  • "Zupa nic", reż. Kinga Dębska;
  • "Żeby nie było śladów", reż. Jan P. Matuszyński.

Posłuchaj całej rozmowy z reżyserem w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości