Gwiazdy

Martyna Wojciechowska o samoakceptacji. "Wiele lat i wiele pracy zajęło mi polubienie swojego odbicia w lustrze"

Gwiazdy

Tomasz Urbanek/East News

Martyna Wojciechowska zamieściła na swoim Instagramie wpis, w którym podjęła temat samoakceptacji. - Polskie nastolatki znajdują się na ostatnim miejscu w Europie pod względem samooceny - przypomniała badania, po czym zwróciła się do fanów z apelem.

Martyna Wojciechowska od lat angażuje się w działalność charytatywną. Sama również założyła Fundację Unaweza, która pomaga kobietom poprzez wyrównywanie szans ekonomicznych, społecznych i prawnych. Teraz po raz kolejny zabrała głos w ważnej sprawie.

Martyna Wojciechowska o drodze do samoakceptacji

Podróżniczka na swoim instagramowym koncie zamieściła wpis, w którym wyjawiła, że przez lata nie akceptowała siebie w pełni.

Podobasz się sobie? Czy siebie lubisz? Od okresu dojrzewania, przez długie lata nie potrafiłam się zaakceptować. Nieważne, jakie miałam osiągnięcia i ilu przyjaciół - patrzyłam w lustro i wciąż widziałam dziewczynę, a potem kobietę niewystarczająco dobrą . Wiele lat i wiele pracy zajęło mi polubienie swojego odbicia w lustrze. Zaakceptowanie tego, jak wyglądam i jak zmienia się moje ciało.

- napisała.

Martyna Wojciechowska o niskim poczuciu wartości u nastolatków

W dalszej części postu przyznała, że teraz inaczej już na to patrzy, bo jest dorosłą i świadomą kobietą. Natomiast nastolatkowie nie mogą powiedzieć tego samego, czego dowodem są badania, na które powołuje się dziennikarka.

- W tak dynamicznie zmieniającym się świecie, w internetowym szumie i w czasie pandemii ten temat jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek wcześniej. W naszym kraju szczególnie, bo badania wskazują, że polscy nastolatkowie, a zwłaszcza polskie nastolatki znajdują się na ostatnim miejscu w Europie pod względem samooceny - podkreśliła.

I dodała, że to na dorosłych spoczywa odpowiedzialność, żeby dzieci zmieniły negatywne postrzeganie siebie.

- To my (często nieświadomie) wpływamy na ich "wypaczoną" wizję świata i pogoń za doskonałością. Mam w domu młodą, dorastającą kobietę, której chcę przekazać, że niezależnie od tego, jak będzie wyglądać, to w żaden sposób nie definiuje jej jako wartościowego/ nie wartościowego człowieka. Chciałabym ją wesprzeć w zrozumieniu tej burzy hormonalnej, której doświadczają ona i jej rówieśniczki oraz rówieśnicy. Nauczyć ją, jak stawiać granice, jak budować relacje - zaznaczyła.

Podróżniczka zwróciła również uwagę, że temat ten powinien być poruszany w szkołach w ramach edukacji seksualnej. I pod żadnym pozorem nie należy traktować go jako tabu czy lekceważyć. Dlatego Martyna Wojciechowska zaangażowała się w projekt Fundacji SEXED.PL.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Martyna Wojciechowska wspiera paraolimpijki

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości