Gwiazdy

Biografia Marleny Dietrich trafiła do polskich księgarń. "To jest książka, która opowiada o nas"

Gwiazdy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Skandalistka Marlena Dietrich

Marlena Dietrich na stałe zapisała się w historii niemieckiego i amerykańskiego kina. Kontrowersyjna artystka słynęła z zamiłowania do romansów oraz godnej podziwu odwagi, dlatego jej biografia od lat budzi zainteresowanie czytelników z całego świata. Książka spotkała się również z uznaniem Magdy Parys. W Dzień Dobry TVN pisarka opowiedziała o fenomenie tej wyjątkowej lektury.

Maria Riva - autorka książki o Marlenie Dietrich

Marlena Dietrich została zapamiętana jako wybitnie uzdolniona aktorka i piosenkarka. Karierę rozpoczynała w Berlinie, jednak już na początku lat 30. XX wieku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, by spełniać swoje marzenia w Hollywood. Artystka była zdeklarowaną przeciwniczką nazizmu, dlatego w 1939 roku zrzekła się niemieckiego obywatelstwa i zaangażowała się w działalność propagandową w czasie II wojny światowej.

Ikona kina, w której dorobku znalazło się wiele kultowych ról, była także oddaną entuzjastką flirtu. Nie stroniła od licznych romansów, jednak to z Rudolfem Sieberem zdecydowała się stanąć na ślubnym kobiercu. W 1924 roku para przywitała na świecie córkę, Marię Rivę. To właśnie ona po wielu latach zdecydowała się zdradzić światu największe sekrety Marleny Dietrich, spisując je na kartach wyjątkowej biografii.

To jest książka, która opowiada po prostu o nas, ona jest ponadczasowa 

- zauważyła Magda Parys, która sięgała po tę szczególną lekturę aż trzy razy. Co więcej, miała także szansę przeprowadzić wywiad z jej autorką.

- Opowiadała, że niczego by już nie zmieniła, niczego by nie dodała. Może jedną jedyną rzecz: jak wyglądał stosunek rodziców Marleny Dietrich. Ukryła parę szczegółów, ale nie z premedytacją, po prostu nie mogła tego wiedzieć. Warto wspomnieć, że ta książka zaczyna się nie od 1901 roku, kiedy Marlena Dietrich przychodzi na świat, tylko wręcz cofa się do jakichś czasów wiktoriańskich, dlatego jest to niesamowite - oceniła pisarka.

Polska premiera biografii Marleny Dietrich

Maria Riva napisała biografię swojej matki wiele lat temu. Wydawnictwo o o wymownym tytule "Marlene Dietrich. Prawdziwe życie legendy kina" ukazało się za granicą już w latach 90. XX wieku. Niestety, polscy miłośnicy kontrowersyjnej aktorki musieli wykazać się nie lada cierpliwością. W naszym kraju książka miała swoją oficjalną premierę dopiero 24 listopada br., trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że to naprawdę długo wyczekiwana publikacja.

Marlena Dietrich była odważną i pewną siebie kobietą, a literacki portret nakreślony ręką jej córki jest tego najlepszym dowodem. Gwiazda nie bała się spełniać nawet najbardziej szalonych marzeń i być może właśnie dlatego jej historia do dziś budzi zainteresowanie czytelników z całego świata.

- Wkładała spodnie i garnitur i było jej zupełnie obojętne, co myślą inni. To w ogóle nigdy jej nie interesowało, bo była bezkompromisowa i bardzo w tym szczera - podsumowała Magda Parys.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Justka Rojek-Linda/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości