Gwiazdy

Mariusz Szczygieł z miłością o reportażu. "Pozwala porzucić na chwilę swoje życie"

Gwiazdy

Autor:
Daria
Pacańska
Z miłości do reportażu

Mariusz Szczygieł pojawił się w Dzień Dobry TVN ze swoją najnowszą książką "Fakty muszą zatańczyć", w której wyjaśnia, jak napisać dobry reportaż. Pojawiają się w niej także elementy autobiograficzne. Jak tworzy się dobry warsztat pisarski i co wolno reporterowi?

Mariusz Szczygieł o sztuce reportażu

Zdaniem Mariusza Szczygła reportaż ma pewien wpływ na ludzi. - Nie może obalić rządu, nie zmieni świata, ale może zmienić nasze postrzeganie drugiego człowieka. Reportaż jest takim wynalazkiem, bardzo cennym uważam, po pozwala na chwilę porzucić swoje życie na 15 minut, na godzinę, kiedy czytamy książkę i żyć życiem tego drugiego człowieka, którego opisuje reporter czy reporterka - powiedział Mariusz Szczygieł.

Według dziennikarza reportaż pozwala rozumieć nasz świat i spojrzeć na niego w zupełnie inny sposób. Powinien także pokazywać prawdziwe historie. - Reportaż można napisać jak się chce, byle by był opowieścią o tym, co się naprawdę zdarzyło - dodał.

Reportaż powinien być blisko człowieka

Mariusz Szczygieł podkreślił, że reportaże powinny być blisko człowieka i opierać się o konkrety. - Może się zdarzyć jakaś refleksja, może być reportaż eseistyczny. Jeżeli jest blisko życia i poprzez szczegóły pokazuje człowieka, to te szczegóły są bliskie czytelnikom. My w ogóle myślimy szczegółami, przecież nigdy nie widzimy całości obrazu. Z filmu też nie pamiętamy całej akcji, tylko jakieś szczegóły - stwierdził dziennikarz.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości