- Maria Winiarska opublikowała archiwalne nagranie z siostrą Barbarą Winiarską
- Siostry Winiarskie przez lata tworzyły popularny duet estradowy
- Barbara Winiarska zmarła nagle w 2002 roku po pęknięciu tętniaka mózgu
Tragiczna śmierć Barbary Winiarskiej rozdzieliła siostry
Maria i Barbara Winiarskie od najmłodszych lat funkcjonowały niemal jak jedność. Choć dzielił je rok, otoczenie przez lata było przekonane, że są bliźniaczkami. Wychowywały się w domu pełnym muzyki, chodziły do tych samych szkół, razem uczyły się stepowania, solfeżu i rozwijały aktorskie pasje. Ich ojciec, profesor medycyny i szef Katedry Anestezjologii WAM, dbał o to, by mogły rozwijać talent i zainteresowania. Z czasem wspólna droga zaprowadziła je na scenę i do stworzenia duetu "Siostry Winiarskie", który w latach 70. zdobył ogromną popularność dzięki energii, perfekcyjnej synchronizacji i charakterystycznej scenicznej chemii.
- Kiedy śpiewałyśmy w duecie Siostry Winiarskie, ludzie często się dziwili, że my jesteśmy tak idealnie zgrane. Ten sam gest, stuk obcasa. Dla nas to było oczywiste. Byłyśmy jednym organizmem - wspominała aktorka dla "Wysokich Obcasów".
Ich niezwykła więź widoczna była również poza sceną. Maria zakochała się w Wiktorze Zborowskim, a Barbara związała się z Pawłem Wawrzeckim. Obaj aktorzy byli przyjaciółmi, dlatego siostry nadal spędzały ze sobą niemal każdą wolną chwilę. Nawet śluby wzięły tego samego dnia i wystąpiły w tych samych sukniach. Kilka lat później niemal równocześnie zaszły w ciążę i miały wyznaczony identyczny termin porodu. Los sprawił jednak, że od tego momentu ich życie zaczęło wyglądać zupełnie inaczej.
- Obie skończyłyśmy szkołę muzyczną, potem studia aktorskie, wspólna była praca, wspólny odpoczynek, wspólne problemy. Nasze zamążpójścia, założenie oddzielnych rodzin, nie zmieniły takiego stanu rzeczy, stanowiłyśmy jedność - wspominała Maria Winiarska w "Tele Tygodniu".
Narodziny chorej córki całkowicie zmieniły życie Barbary Winiarskiej. Aktorka zrezygnowała z kariery i poświęciła się opiece nad Anią, wspierając jednocześnie innych rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Mimo trudnych doświadczeń nie straciła energii ani charakterystycznego optymizmu. Jej nagła śmierć w 2002 roku była ogromnym ciosem dla całej rodziny, a szczególnie dla Marii, która straciła osobę najbliższą sobie od dzieciństwa.
Maria Winiarska wspomina siostrę Basię po latach
W mediach społecznościowych Maria Winiarska opublikowała archiwalne nagranie z ukochaną siostrą, wracając pamięcią do czasów, gdy były nierozłączne zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Aktorka zamieściła krótki, ale niezwykle emocjonalny wpis, który natychmiast wywołał poruszenie wśród obserwatorów.
- Siostry Winiarskie. 50 lat minęło, a ja wiosnę odczuwam tak samo (ta z prawej to ja). "Choć szron na głowie, choć nie to zdrowie , a w sercu ciągle maj" - napisała Maria Winiarska.
Zobacz także:
- Tak Zofia Zborowska uczciła 50-lecie małżeństwa rodziców. "Wzruszające"
- Maria Winiarska i Wiktor Zborowski - razem w filmie i w życiu. "My nie mamy w ogóle cichych dni"
- Maria Winiarska i Wiktor Zborowski świętują bolesną rocznicę. "Tak się pokłóciliśmy, że był prawie rozwód"