Gwiazdy

Maniucha Bikont i jej artystyczne życie. Co przesądziło o tym, że zajęła się muzyką tradycyjną?

Gwiazdy

Maniucha Bikont zasłynęła jako wokalistka takich zespołów jak Tęgie Chłopy, Dziczka, czy Niewte. Muzyka towarzyszyła jej od najmłodszych lat, a to wszystko dzięki znanemu tacie, Piotrowi Bikontowi. W Dzień Dobry TVN artystka opowiedziała o swojej ścieżce kariery.

Kim jest Maniucha Bikont?

Maniucha to córka reporterki i pisarki Anny Bikont oraz reżysera, publicysty i krytyka kulinarnego Piotra Bikonta. Ona i muzyka były nierozłączne przez całą jej szkołę i studia.

- Maniucha wzięła się od Ani i Piotra. Tata był krytykiem kulinarnym, a mama pisarką, dziennikarką. Czas dzieciństwa bardzo kojarzy mi się właśnie z tatą. Chociaż sam nie umiał różnych rzeczy, to umiał mnie nauczyć. Nauczył mnie grać na flecie. Później powiedział, że na saksofonie to chyba tak samo jak na flecie... Nawet grałam z tatą koncerty - mówiła Maniucha Bikont.

- W domu bywało wielu muzyków. Były imprezy, tańce. Kiedy byłam na studiach, to Jagna Knittel zaproponowała mi podróż na Polesie ukraińskie. To, że poprzez pieśń można się porozumieć przesądziło, że zajęłam się muzyką tradycyjną - podsumowała.

Maniucha Bikont i jej "smutna" rzeczywistość

Maniucha Bikont w Polsce znalazła świat muzykantów wiejskich oraz świat mazurków, czyli tańca wirowego. W tym środowisku poznała partnera życiowego, który, podobnie jak ona, śpiewał pieśni tradycyjne. Dzisiaj razem grają w kapeli "Tęgie Chłopy". Ostatnio w czasie pandemii zaczęła współpracować z Marcinem Wichą, grafikiem, pisarzem i tekściarzem.

- Te piosenki to owoc ostatniego roku. Ciężko zniosłam izolację - brak koncertów, kontaktu z przyjaciółmi, z publicznością i rodziną. Miałam poczucie, że kompletnie mnie to przerasta, ogarnąć dwójkę malutkich dzieci, będąc zamkniętą w domu - wyznała Maniucha.

- Ta "Smutna Maniuszka"(tytuł utworu - przyp. red.) to coś, co Marcin wyczytał w wiadomościach, którymi się wymienialiśmy - dodała.

Jak śpiewa Maniucha? Koniecznie zobacz materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Katarzyna Abramowicz

Pozostałe wiadomości