Gwiazdy

Magdalena Gorzkowska - lekkoatletka, która została himalaistką i chce zdobyć Koronę Himalajów

Gwiazdy

Aktualizacja:

Magdalena Gorzkowska, była lekkoatletka i olimpijka z Londynu, zdobyła pod koniec września Manaslu (8156 m), ósmą pod względem wysokości górę ziemi. Jednak jej sukces przyćmiła informacja o śmierci innej himalaistki - Rity Bladyko, o czym Gorzkowska poinformowała jako pierwsza. Sportsmenka była gościem w studiu Dzień Dobry TVN.

Magdalena Gorzkowska , halowa wicemistrzyni świata w sztafecie 4x400 m z 2016 roku porzuciła bieżnię na rzecz alpinizmu. 27 września 2019 r. zdobyła szczyt Manaslu (8156 m), ósmą pod względem wysokości górę ziemi. To drugi ośmiotysięcznik, który była lekkoatletka i olimpijka z Londynu zdobyła w tym roku. W planach ma zdobycie Korony Himalajów.

Magdalena Gorzkowska - sukcesy himalaistki

Do tej pory na koncie Magdaleny Gorzkowskiej jest Mount Everest i Makalu – sportsmenka zdobyła najwyższy szczyt świata jako najmłodsza Polka. Magdalena jako pierwsza obywatelka Polski wspięła się na Makalu bez butli z tlenem i tym samym stała się drugą Polką, której w udało się zdobyć ten szczyt. Dwa ośmiotysięczniki w ciągu roku przed nią z Polek zdobyły tylko utytułowane alpinistki Wanda Rutkiewicz i Kinga Baranowska . Gorzkowska zamierza stanąć na szczycie wszystkich 14 ośmiotysięczników, co jeszcze nie udało się żadnej Polce.

Śmierć Rity Bladyko

Gorzkowska po zdobyciu Manaslu poinformowała na Facebooku o śmierci innej himalaistki, Rity Bladyko , która również podchodziła pod szczyt, ale była uczestniczka innej wyprawy.

50-letnia Rita Bladyko została znaleziona martwa w sobotę około godz. 7:30 przed swoim namiotem w C3 na Manaslu (8156 m n.p.m.), ósmym pod względem wysokości szczycie Ziemi.

Magdalena Gorzkowska poinformowała w poście, że Ritę Bladyko spotkała około 500 metrów powyżej jednego z obozów.

Jej stan był bardzo nieciekawy, nie wiedziała kim jest i gdzie jest. Udało mi się namówić ją, że trzeba koniecznie schodzić w dół (...) Zadzwoniłam do bazy i powiedziałam,że koniecznie trzeba Ritę ściągnąć na dół helikopterem” – czytamy. Gorzkowska zdobyła szczyt w piątek bez użycia tlenu z butli. „Szef bazy powiedział, że zaciągną ją do C3 i tam przyleci heli. W C4 dopilnowałam, by dostała tlen z butli, herbatę i ciepły śpiwór. Widziałam, że ludzie się nią zajmują i jest obok kolega z grupy. Zaczęliśmy schodzić do C3 (...) Słyszałam głos Rity, jej Szerpa podał informację do Bazy, że jest z nią lepiej. Dziś rano obudziła mnie informacja, że Polka nie żyje.

– przekazała.

Bladyko była członkiem wyprawy Manaslu Expedition 2019 zorganizowanej przez Stowarzyszenie Klub Alpinistyczny „Homohibernatus”.

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości