Gwiazdy

Magda Mołek wróciła do trudnych wspomnień. "Wiem, że nie tylko mnie spotkało coś tak strasznego"

Gwiazdy

Aktualizacja:
Dzien Dobry TVNKamil Piklikiewicz/East News

Magda Mołek po latach zdecydowała się opowiedzieć traumatyczną historię, jaka przytrafiła jej się w czasach dzieciństwa. Dziś dorosła już dziennikarka walczy z przemocą wobec kobiet i apeluje "Nie wolno nam się wstydzić tego, że zostałyśmy pobite, znieważone, zgwałcone. Wstydzić się powinien ten, kto nam to zrobił!".

Magda Mołek została pobita

Magdalena Mołek to dziennikarka, która nie boi się podejmować odważnych tematów. Chociaż ze swoimi gośćmi potrafi rozmawiać o wszystkim, do własnych traumatycznych wydarzeń przyznała się dopiero po latach. Magda na Instagramie opisała przykry incydent z czasów szkolnych. Jako 13-letnia dziewczynka została pobita przez obcego mężczyznę. Podczas powrotu ze szkoły została zaczepiona przez sprawcę, który szarpnął ją za ramię, a następnie uderzył w twarz.

Po latach zrozumiała, jak ważna jest walka o prawa, a przede wszystkim bezpieczeństwo kobiet. Dziennikarka temat feminizmu poruszyła m.in. podczas rozmowy z youtuberką, Maliną Błańską, gdzie ze szczegółami opowiedziała całą historię.

Nikomu jeszcze o tym nie opowiadałam. To była chyba ósma klasa szkoły podstawowej. Po lekcjach poszłyśmy z moją przyjaciółką do perfumerii. Przechodziłyśmy obok jednego z kościołów, który stał przy głównym deptaku w mojej rodzinnej Legnicy. Siedziała tam grupka lokalnych pijaczków i zostałyśmy zaczepione. Już nie pamiętam, to były jakieś klasyczne, niewybredne słowa. Miałyśmy 14 lat. Któryś z nich rzucił inwektywą w naszą stronę, a ja odpyskowałam. Ci panowie zamilkli, a my poszłyśmy dalej. Mija chwila, ktoś mnie ciągnie za ramię, obraca i z całej siły uderza w twarz

- mówiła Magdalena.

Dorosła już Magda Mołek z niedowierzaniem wspomina, że choć na ulicy był tłum ludzi, nikt nie zareagował i jej nie pomógł. Cały incydent młoda Magda zachowała tylko dla siebie, jak zdradziła, o przykrej sytuacji nie powiedziała nawet rodzicom, gdyż czuła wstyd.

Mam 14 lat, stoję na głównym deptaku, w mieście, w którym jest pełno ludzi, jest jakaś popołudniowa godzina, 14-15 i nie dzieje się nic. Ten człowiek odchodzi w milczeniu, a ja przypominam sobie, że to jeden z tych ludzi, którzy tam siedzieli. Stałam sama z tym piekącym policzkiem. Wyobraź sobie, w jaki sposób może naznaczyć na zawsze tego typu zachowanie kogoś, kto nie miał tak jak ja wsparcia w domu. A ja miałam i nadał bałam się coś takiego powiedzieć. Wstydziłam się

- powiedziała Magda Mołek.

Magda Mołek apeluje do kobiet

Dziennikarka zrozumiała, że milczenie to najgorsze, co może zrobić poszkodowana kobieta. Zachęca więc płeć piękną, aby się wspierała i walczyła ze zjawiskiem uprzedmiotowienia.

Badania mówią jasno, jest konkretna grupa mężczyzn, która uważa, że kobieta jest przedmiotem. (...) To jest kod kulturowy, dlatego tak ważne jest to, żeby zmienić narrację. Trzeba kobiety zmienić i mówić im, że mamy być solidarne

– dodała podczas rozmowy.

Na Instagramie zamieściła długi post, w którym apelowała do kobiet. Jak przyznała, ofiary nie mają się czego wstydzić i powinny mówić głośno, o tym, co je spotkało. Wstydzić mogą się tylko ci, którzy dopuścili się złych czynów.

To ja dziś. Idę z podniesioną głową, spokojna i bezpieczna. Ale ta moja pewność siebie, to wypadkowa wielu wydarzeń w życiu. Agresja, przemoc, gwałt wobec kobiet to była i jest codzienność w naszym świecie. Ja się podniosłam. Ale o tym "palącym policzku" byłam w stanie opowiedzieć dopiero wiele wiele lat później. Wyparłam to, zapomniałam. Dziś chcę Wam powiedzieć, że tak nie wolno. NIE WOLNO nam się wstydzić tego, że zostałyśmy pobite, znieważone, zgwałcone(!) Wstydzić się powinien TEN, KTO NAM TO ZROBIŁ!

- czytamy pod postem.

Wyświetl ten post na Instagramie.

To ja dziś. Idę z podniesioną głową, spokojna i bezpieczna. Ale ta moja pewność siebie, to wypadkowa wielu wydarzeń w życiu. Wiem, że miałam dużo szczęścia: cudowny dom rodzinny, wrażliwych nauczycieli i względny jak na tamte czasy komfort finansowy. Rysą na szkle jest dzień, w którym w biały dzień na ulicy w moim rodzinnym mieście, gdy wracałam ze szkoły, wśród tłumu przechodniów, pobił mnie nieznajomy mężczyzna. Podszedł do mnie, szarpnął za ramię i uderzył bardzo mocno w twarz... Nikt mi nie pomógł, nikt nawet nie zapytał, co się stało, nikt nie dostrzegł łez i mojego przerażenia. Miałam 13 lat... Opowiadam Wam tę historię, bo wiem, że nie tylko mnie spotkało coś tak strasznego. Agresja, przemoc, gwałt wobec kobiet to była i jest codzienność w naszym świecie. Ja się podniosłam. Ale o tym „palącym policzku” byłam w stanie opowiedzieć dopiero wiele wiele lat później. Wyparłam to, zapomniałam. Dziś chcę Wam powiedzieć, że tak nie wolno. NIE WOLNO nam się wstydzić tego, że zostałyśmy pobite, znieważone, zgwałcone(!) Wstydzić się powinien TEN, KTO NAM TO ZROBIŁ! O tym jest dzisiejszy odcinek naszego z @joanna_keszka_barbarella.pl podcastu „Rozważna i Erotyczna” Zachęcam Was do wysłuchania go, bo jest inny w nastroju niż wcześniejsze, ale moim zdaniem szalenie ważny. Nosi tytuł „Zgwałcił mnie miły chłopak”. Czekamy na Was w aplikacji @empikgo Jeśli będziecie gotowe, możecie w komentarzach lub na priv podzielić się swoimi historiami ?? Razem będziemy silniejsze ❤️ #love

Post udostępniony przez Magda Mołek (@magda_molek)

Zobacz też:

16-latka w ciąży raniona nożem. "Tutaj nie można czuć się bezpiecznie"

Daria Ładocha szczerze o traumatycznym porodzie: "Powiedziano mi, że moje dziecko nie przeżyło"

Bracia Collins rozprawiają się z demonami przeszłości. Rafał: "Pisząc tę książkę musiałem wrócić w najciemniejsze etapy swojego życia"

Tematykę przemocy wielokrotnie poruszamy w programie Dzień Dobry TVN, jednak temat nadal jest niewyczerpany. Jak się chronić przed przemocą? Zobacz materiały z programu:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN

Pozostałe wiadomości