Gwiazdy

"Let Poland be Poland – Chwała Ukrainie", czyli koncert wspierający naszych wschodnich sąsiadów

Gwiazdy

Autor:
Sabina
Zięba
Koncert Let Poland Be Poland – chwała Ukrainie + występ Abradab i L.U.C
Koncert Let Poland Be Poland – chwała Ukrainie + występ Abradab i L.U.CDzień Dobry TVN
wideo 2/17

W Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się niezwykły koncert, na którym wystąpią zarówno polscy jak i ukraińscy artyści. Podczas niego publiczność usłyszy "nowe aranżacje piosenek, które nie boją się wolności". O szczegółach wydarzenia w Dzień Dobry TVN opowiedział L.U.C.

Koncert "Let Poland be Poland"

Po raz pierwszy koncert "Let Poland be Poland" odbył się w 1982 roku. Wówczas obejrzało go 185 milionów ludzi w 50 krajach. Wydarzenie w całości poświęcone było Polsce i sprzeciwowi wobec prób tłumienia ruchu Solidarności. Podczas niego wystąpili m.in. Kirk Douglas, Henry Fonda, Charlton Heston czy Frank Sinatra, który nawet zaśpiewał w języku polskim. Po 40 latach od tamtych wydarzeń, w grudniu zeszłego roku, w Katowicach przypomniany został amerykański koncert. Teraz odbędzie się jego kolejna edycja.

- Mało kto wie, że był taki program "Let Poland be Poland", w którym to zachód solidaryzował się z Polską, kiedy u nas wprowadzono stan wojenny. Był to bardzo trudny czas dla Polski. Ten program obejrzały miliony ludzi na całym świecie. Polacy nawet nie mieli do tego dostępu, bo byli za żelazną kurtyną. I my 40 lat później zagraliśmy koncert, który opowiada o tej historii. A teraz, w tym nowym bardzo trudnym czasie, wraz z naszymi partnerami ze stowarzyszenia "Pokolenie" i Solidarności Śląsko-Dąbrowskiej przygotowaliśmy koncert jeszcze raz, ale już z ukraińskimi artystami - mówił L.U.C. w Dzień Dobry TVN.

Wydarzenie wspierające Ukraińców

W koncercie w OSPR-rze udział wezmą: Abradab, Tomasz Budzyński, Karolina Czarnecka, Patrycja Markowska, Grzegorz Markowski, Maciej Obara, Mateusz Pospieszalski, Renata Przemyk, Piotr Rogucki, L.U.C. i Rebel Babel Ensemble oraz Vyrij – młodzieżowy chór ukraiński. 20 zł z ceny każdego biletu przekazane zostanie organizacji wspierającej Ukrainę.

- Przed nami jest wielki test tolerancji, współpracy dobrych serc. Dzisiejszy koncert gramy z chórem ukraińskim. To będzie bardzo przejmujący koncert. (...) Wiadomo, że świat jest skomplikowany, są różne ograniczenia, ale to właśnie ludzie są siłą i też dziś my jako ludzie chcemy tę siłę posłać do Ukraińców. Zresztą nie tylko siłę, bo też z tego koncertu bilety wspierają Ukrainę - dodał raper w naszym programie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości