Gwiazdy

Polski reżyser, z którym chcą pracować hollywoodzkie gwiazdy. Dla niego John Malkovich przyjechał na Śląsk

Gwiazdy

Aktualizacja:

Lech Majewski to jeden z najbardziej uznanych na świecie polskich reżyserów filmowych i teatralnych. Jest jednocześnie malarzem, pisarzem i rzeźbiarzem. Podczas ostatniego festiwalu filmowego w Gdyni przewodził jury. Już od czasów studenckich współpracował z największymi gwiazdami światowego kina. O swoich planach opowiadał w rozmowie z Kingą Burzyńską.

Lech Majewski w katowickiej pracowni

Kinga Burzyńska spotkała się z Lechem Majewskim w jego pracowni w Katowicach. - Urodziłem się w mieszkaniu piętro wyżej, a tutaj jest moje biuro i pracownia - mówi Lech Majewski. Do pracowni wchodzi jako pisarz, malarz, rzeźbiarz i reżyser?

- To zależy od dnia. Jak mówią Amerykanie: zależy od czapki, jaką zakładam na głowę - żartuje artysta. Jak dodaje, czuje się tam, jak w domu. - Tu się zaczęło moje życie, stąd wyruszyłem w tę podróż dookoła świata - opowiada. Gdyby nie pandemia koronowawirusa, najpewniej byłby teraz w Wenecji.

Lech Majewski i gwiazdy światowego kina

Reżyser pokazuje wiszący na ścianie oryginalny plakat z premiery "8 i pół".

- Ten plakat dostałem od Ingmara Bergmana. Na trzecim roku studiów byłem u niego na praktyce przy filmie "Twarzą w twarz" i mi podarował ten plakat, ma taką specyficzną wartość dla mnie - przyznaje artysta.

Polak współpracował ze studiem Davida Lyncha i z fantastycznymi aktorami, m.in. Michaelem Yorkiem, Rutgerem Hauerem i Johnem Malkovichem.

- Viggo Mortensen debiutował u mnie główną rolą. Udało mi się pracować z ciekawymi aktorami, bo i Peter Firth, i Steven Berkoff, i Florinda Bolkan - ulubiona aktorka Luchino Viscontiego. Ja znalazłem Benicio del Toro, żeby zagrał do "Basquiata" i Karen Black w "Locie świerkowej gęsi". Poznałem Anthony'ego Quinna - stał i malował. Bardzo dużo aktorów widziałem malujących: Robert Redford, u którego byłem w domu, on i jego żona maluje - opowiada Lech Majewski.

Polski artysta wystawiał też sztuki teatralne i opery w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy na Litwie.

Lech Majewski - artysta wszechstronny

Ostatnio przygotowywał się do bardzo dużej wystawy swoich prac w Szanghaju, która została odłożona ze względu na pandemię.

- To będą rzeźby, wideoarty, serigrafie - mówi twórca.

Niedawno na rynku ukazała się jego książka pt. "Ukryty język symboli".

- To zbiór pewnych kwintesencji, którymi się posługuję podczas wykładów na całym świecie. Bawimy się w odcyfrowywanie różnych ukrytych znaczeń - wyjaśnia Lech Majewski.

Wyreżyserowany przez niego "Wojaczek" zdobył ponad 20 nagród na całym świecie. Liczne wyróżnienia, które otrzymał w czasie swojej kariery, bardzo cieszyły jego mamę.

- Była zdumiona, co ja robię. Mówiła do mnie: 'Lesiu, kiedy ty zrobisz coś dla ludzi?' - śmieje się artysta.

Zobacz też:

Kasia Bujakiewicz przeprowadziła się do Lublina. Co tam robi? "Uprawiam triathlon - pranie, sprzątanie, gotowanie"

Jessica Alba w sukience od polskiej projektantki. Fani: "Szyk, klasa i elegancja"

Anthony Hopkins świętuje 45 lat trzeźwości. "Byłem bliski zapicia się na śmierć"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Luiza Bebłot

Reporter: Kinga Burzyńska

Pozostałe wiadomości