Gwiazdy

"Kuchenne rewolucje" w Szczecinku. Magda Gessler wyrzuciła nieświeżą rybę przez okno

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Magda Gessler "Kuchenne rewolucje"

Tym razem Magda Gessler wyruszyła w podróż do Szczecinka, miasteczka w województwie zachodniopomorskim. Nad jednym z jezior w średniowiecznym Zamku Książąt Pomorskich znajduje się restauracja "Zamek", którą prowadzi Rafał. Magda Gessler postanowiła sprawdzić, dlaczego w lokalu brakuje klientów.

"Kuchenne rewolucje" sezon 21, odcinek 15

Magda Gessler po wejściu do restauracji od razu domyśliła się, że w "Zamku" mogą obowiązywać bardzo wysokie ceny. Nie pomyliła się, ponieważ najtańsze danie główne kosztuje 35 zł. Ekspertka w dziedzinie kulinariów stwierdziła, że tak drogie potrawy powinny być nienaganne pod względem smaku, by klienci wiedzieli, za co płacą.

W restauracji można zjeść różne gatunki ryb. Gessler poprosiła, by pokazano jej świeżego sandacza i jesiotra. Okazało się, że druga z ryb była już nieświeża, więc Magda wyrzuciła ją przez okno. Ostatecznie zamówiła tatara, sandacza i rosół.

- Wydawało się, że ryba jest naszą mocną stroną. Okazało się, że jest zupełnie odwrotnie - powiedział zmartwiony właściciel.

Zdaniem Magdy tatar był niejadalny, brakowało mu smaku. Po kęsie sandacza - wypluła go. Inne dania i dodatki również nie podbiły jej kubków smakowych.

Szefowie kuchni poczuli się zawiedzeni, że nie spełnili oczekiwań słynnej restauratorki. Gessler była oburzona, że właściciel "Zamku" nie korzysta z dobrodziejstw regionu, który obfituje w dziczyznę, aromatyczne grzyby i doskonałe pieczywo. Prowadząca program postanowiła podjąć się rewolucji i odmienić oblicze lokalu w Szczecinku.

Zobacz wideo: Magda Gessler i jej przepis na sukces

Magda Gessler i jej przepis na sukces
Magda Gessler i jej przepis na sukces

"Kuchenne rewolucje" - restauracja w Szczecinku

Magda Gessler postanowiła zmienić nazwę lokalu. Dawny "Zamek" stał się restauracją "U Rumińskiego". Co pojawi się w menu?

 - Będzie tatar, jeśli chodzi o zupę, to będzie rosół z kołdunami, surowym żółtkiem i tartym, świeżym parmezanem. Na drugie danie będą dwie możliwości: jelenina duszona w prawdziwkach z kopytkami i sandacz z bardzo delikatnym purée z zielonego groszku. I schodzimy z ceny - zapowiedziała Gessler.

Uroczysta kolacja, inaugurująca nowe menu Magdy Gessler, wypadła znakomicie. Tłumy gości przybyły do "U Rumińskiego", by spróbować tatara, rosół oraz jeleninę i sandacza.

- Jeśli ten zespół będzie się szanował, a właściciel będzie słuchał ich potrzeb, to to miejsce ma szansę być jednym z najlepszych w Polsce - powiedziała prowadząca "Kuchennych rewolucji". 

Gessler powróciła do restauracji po czterech tygodniach. Ku jej zadowoleniu, ceny w menu były niższe niż przed rewolucją. Czy dania ją usatysfakcjonowały? 

- Tatar jest pyszny. Znakomita jakość polędwicy, do tego bardzo dobre marynowane grzyby. Rosół też jest przepyszny. Kopytka z popiołem z pora dają czasu, jelenina również. Sandacz i kalafior pychota. Ogólnie rzecz biorąc jest bardzo dobrze, petarda - podsumowała restauratorka.

Magda szczerze poleciła odwiedzenie restauracji "U Rumińskiego" w Szczecinku.

Wszystkie odcinki programu dostępne są na platformie Player.pl.

Pogodni TVN

Pogodni TVN
Pogodni TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Player.pl

Pozostałe wiadomości