Gwiazdy

Czy co drugi człowiek na świecie ma polskie korzenie?

Gwiazdy

Około 20 milionów osób na świecie ma polskie korzenie – podały nasze ekspertki, genealożki ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce. Które gwiazdy mogą pochwalić się takim pochodzeniem? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Polskie korzenie

Jak podały ekspertki w naszym programie - Kinga Urbańska, genealog, prezes Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce i Karolina Szlęzak, również genealog i wiceprezes Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce - poza terenem naszego kraju mieszka ogromna liczba osób z polskimi korzeniami.

Także wśród znanych i lubianych.

Z pierwszych stron gazet to choćby Natalie Portman, która ma korzenie z Rzeszowa

- mówi Kinga Urbańska.

Jej pradziadkowie, jej dziadkowie, mają polskie korzenie, są po prostu żydowskimi imigrantami z Rzeszowa do Stanów Zjednoczonych. Dokładnie to samo jeśli chodzi o Scarlett Johansson, która niedawno dowiedziała się o tym, że rodzina jej dziadka zginęła w Holokauście

- dodała Karolina Szlęzak.

Ekspertki dodały zgodnie, że polskie pochodzenie wielu gwiazd wzięło się właśnie z emigracji ich przodków podczas II wojny światowej.

Które gwiazdy mają polskie korzenie?

Jack White - właściwie John Gillis, gitarzysta i wokalista zespołu The White Stripes. "Jack White z Krakowa" - tak słynny amerykański muzyk przedstawił się na festiwalu Open'er w Gdyni w 2014 roku. W jednym z wywiadów wytłumaczył się z tamtego powitania, ujawniając, że jego babcia pochodziła z Lubziny (tę nazwę Amerykanin z Detroit potrafi zresztą wymówić tak, jakby sam się tutaj urodził). Artysta wie, gdzie leży rodzinna wieś babci: "półtorej godziny drogi od Krakowa". Mówi, że bardzo chciałby do Lubziny przyjechać i że to było marzenie całej rodziny ze strony jego matki.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Happy birthday, Jack ???

Post udostępniony przez Third Man Records (@thirdmanrecords)

Gwyneth Paltrow - aktorka jest córką reżysera i producenta telewizyjnego Bruce'a Paltrowa oraz aktorki Blythe Danner. Jej dziadkowie od strony ojca mieszkali w Polsce. Paltrow to skrót od polskiego nazwiska Paltrowicz, jakie nosił jej pradziadek, rabin z Krakowa. II wojna światowa zmusiła go jednak do emigracji. Wraz z rodziną osiedlili się w Nowym Jorku.

Mia Wasikowska - znana m.in. z takich filmów jak "Alicja w krainie czarów", "Pani Bovary", "Stoker", czy "Wszystko w porządku", urodziła się w Australi, ale... jej matka Marzena, z zawodu fotograf, pochodzi z Polski. Kiedy aktorka miała osiem lat przez rok mieszkała w Szczecinie. Co prawda teraz nie mówi w języku ojczystym mamy zbyt dobrze, ale ponoć dużo rozumie i czuje do kraju przodków duży sentyment.

Yvonne Strahovski - a właściwie Iwona Strzechowska jest córką polskich emigrantów. Urodziła się krótko po tym, jak jej rodzice, Bożena i Piotr, osiedlili się w Australii. To właśnie tam spędziła dzieciństwo. Potem jednak zdecydowała się na spróbowanie swoich sił w Hollywood. Z powodzeniem! Yvonne Strahovski mogliśmy oglądać w takich serialach jak: "Chuck", "Dexter" i "Opowieść podręcznej". Aktorka nie ukrywa swojego pochodzenia. Chętnie mówi o swoich korzeniach zarówno po polsku, jak i po angielsku.

Emily Ratajkowski - to obecnie bardzo popularna modelka. Rozpoznawalność przyniósł jej udział w teledysku Robina Thicke "Blurred Lines". Jej rodzice są dosyć znani w świecie artystycznym. Ojciec gwiazdy, mogący pochwalić się polskimi korzeniami, John Ratajkowski, jest malarzem. Z kolei jej mama, Kathleen Balgley, jest pisarką.

Wyświetl ten post na Instagramie.

monday?

Post udostępniony przez Emily Ratajkowski (@emrata)

Juliette Binoche - jej przodkowie pochodzą z Częstochowy. Sama aktorka jest honorowym obywatelem miasta, które odwiedzała kilkakrotnie. Tam właśnie dziadek aktorki, Andrzej Stalens, po raz pierwszy zobaczył na scenie Teatru Miejskiego piękną częstochowiankę Julię Helenę Młynarczyk. Zakochał się w niej bez pamięci. Z tego małżeństwa urodziła się w 1939 roku Monika - późniejsza matka Juliette Binoche. Po wybuchu II wojny światowej rodzina Salensów wyemigrowała do Francji.

Wyświetl ten post na Instagramie.

ACCEPTED. #challengeaccepted

Post udostępniony przez Juliette Binoche (@juliettebinoche)

Zobacz także:

Maja Hyży o trudnej przeszłości. "Miałam zaledwie 12 lat, jak moje dzieciństwo się skończyło"

Białoruska dziennikarka, która sprzeciwiła się władzy. "Już boję się mniej niż na początku"

Adam Fidusiewcz zdradza nam sekrety pracy aktora. Jakie ma rady dla przyszłych artystów?

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości