Księżna Kate i król Karol III wsparli pacjentów onkologicznych. Wzięli udział w ważnym wydarzeniu
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:
- Księżna Kate i król Karol III po raz pierwszy wspólnie uczestniczyli w wydarzeniu poświęconym walce z nowotworami.
- Brytyjski monarcha i jego synowa od dawna publicznie dzielą się informacjami na temat swojego stanu zdrowia.
- Podczas jubileuszowego przyjęcia król Karol i księżna Kate rozmawiali z naukowcami, lekarzami, wolontariuszami oraz przedstawicielami organizacji zajmujących się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem nowotworów.
Niezwykłe przyjęcie wspierające pacjentów onkologicznych
2 czerwca w Pałacu św. Jakuba w Londynie odbyło się przyjęcie z okazji 125-lecia działalności organizacji Cancer Research UK. W wydarzeniu uczestniczyli król Karol III, księżna Kate, królowa Camilla oraz książę i księżna Gloucester. Spotkanie to miało dla monarchy i księżnej Walii szczególne znaczenie - oboje poinformowali bowiem w 2024 roku opinię publiczną o swoich diagnozach nowotworowych. Od tego czasu otwarcie mówią o doświadczeniach związanych z leczeniem oraz powrotem do zdrowia.
Król Karol nadal pozostaje pod opieką lekarzy i kontynuuje leczenie onkologiczne. Pod koniec 2025 roku monarcha podkreślił jednak, że leczenie przebiega pomyślnie i w kolejnym roku jego zakres ma zostać ograniczony.
Miesiąc po ogłoszeniu diagnozy przez Karola III o własnej chorobie poinformowała również księżna Kate. W marcu 2024 roku ujawniła, że przechodzi chemioterapię. Ze względu na swój ówczesny stan zdrowia ukochana księcia Williama ograniczyła ilość publicznych obowiązków. We wrześniu tego samego roku przekazała natomiast wiadomość o zakończeniu leczenia, a w styczniu 2025 roku poinformowała, że choroba znajduje się w remisji.
Księżna Kate i król Karol III wspierają osoby z nowotworami
Podczas jubileuszowego przyjęcia król Karol i księżna Kate rozmawiali z naukowcami, lekarzami, wolontariuszami oraz przedstawicielami organizacji zajmujących się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem nowotworów. Było to również pierwsze publiczne wystąpienie księżnej Walii od kilku tygodni. Na wydarzeniu pojawiła się w czerwonej sukni marki Rodarte z charakterystycznym dla niej motywem białych serc.
W trakcie wspomnianego spotkania Kate rozmawiała między innymi z Sebastianem Bowenem, mężem Deborah James. Dziennikarka, znana jako "BowelBabe", przez lata publicznie opowiadała o swojej walce z nieuleczalnym rakiem jelita grubego. Krótko przed śmiercią w 2022 roku została uhonorowana tytułem damy podczas prywatnej wizyty księcia Williama, która odbyła się w jej domu.
"Rak dotyka wielu - nie tylko pacjentów, ale też ich rodziny, przyjaciół i opiekunów, którzy są przy nich. (...) Są chwile strachu i wyczerpania, ale też momenty siły, życzliwości i głębokiej więzi. (...) Ten dzień przypomina o znaczeniu troski, zrozumienia i nadziei. Pamiętajcie, że nie jesteście sami" - napisała księżna Kate pod jednym z wpisów opublikowanych w mediach społecznościowych z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.
Zobacz także:
- Księżna Kate planuje zagraniczną podróż. "Z niecierpliwością oczekuje wizyty"
- Kate Middleton i książę William ujawniają imię swojego psa. Fani są zachwyceni
- Ten element stylizacji księżniczki Charlotte nie spodobał się internautom. "Za młoda"