Kontrowersyjna książka Woody'ego Allena trafiła do sprzedaży. Reżyser opowiada o karierze, związkach i molestowaniu córki

Gwiazdy

Aktualizacja:

Woody Allen, mimo problemów ze znalezieniem wydawcy i protestów ze strony rodziny, wydał swoje pamiętniki zatytułowane "Apropos of Nothing". Poza wątkami dotyczącymi swojej kariery, opisał również życie prywatne, które jest najbardziej kontrowersyjnym elementem tej książki.

"Apropos of Nothing" - książka wydana mimo przeciwności

Wydanie książki Wood’ego Allena ogłoszono już na początku marca 2020 roku, a miała się ona pojawić na rynku 7 kwietnia. Decyzja spotkała się z ogromnym sprzeciwem opinii publicznej, a także wielu pracowników wydawnictwa Hachette, które zdecydowało się na publikację wspomnień reżysera. Woody Allen był bowiem oskarżony o molestowanie seksualne swojej córki Dylan. Protest okazał się być skutecznym, ponieważ oficyna wydawnicza zrezygnowała z publikacji.

Książkę przejęło wydawnictwo Arcade, które wydało w tej sprawie specjalne oświadczenie:

W tych dziwnych czasach, kiedy prawda jest zbyt często odrzucana jako 'fake news', my jako wydawcy, wolimy oddać głos szanowanemu artyście, niż klękać przed tymi, którzy chcą go uciszyć

- napisano.

Odpowiedź Woody'ego Allena na zarzuty o molestowanie córki

„Apropos of Nothing” jest swojego rodzaju rozliczeniem 84-latka z przeszłością i odpowiedzią na zarzucane mu okrucieństwa wobec swojej córki.

Nigdy w niewłaściwy sposób nie dotknąłem Dylan i nie zrobiłem czegoś, co można by uznać za molestowanie

- pisze Allen w swojej autobiografii.

Przypomnijmy, że Dylan O'Sullivan oskarżyła ojca o molestowanie seksualne, którego miał się dopuścić, gdy ta miała jedynie 7 lat. Sąd nie uznał jednak Woody’ego Allena za winnego, z powodu braku spójności w zeznaniach jego córki i jednoznacznych dowodów.

Małżeństwo z Mią Farrow

W swojej książce obszernie opisuje swój związek z Mią Farrow, która w momencie ich poznania miała już 6. dzieci, a po kilku tygodniach znajomości oświadczyła, że chciałaby wyjść za mąż za reżysera i powiększyć gromadkę. Woody w większości wypowiada się w pozytywny sposób o swojej byłej partnerce, ale stawia też śmiałe tezy, które miałyby świadczyć o obsesjach Farrow. Allen uważa, że aktorka była molestowana w dzieciństwie, dlatego stara się otaczać osobami, które jej nie skrzywdzą. Pisze o niezwykle intymnych sytuacjach, jak ta, kiedy Mia miała spać nago ze swoimi synami.

Związek Woody’ego Allena z adoptowaną córką

Kolejnym skandalem wywołanym przez reżysera był związek z wcześniej adoptowaną córką Soon-Yi Previn, który doprowadził do rozstania z Mią, kiedy ta znalazła ich wspólne zdjęcia pornograficzne. Sam Allen pisze o tym tak:

Na początku naszego związku, gdy pożądanie brało górę, nie mogliśmy oderwać od siebie rąk. Był pomysł, żeby zrobić sobie jakieś erotyczne zdjęcia, jeśli tylko wykombinuję, jak obsłużyć aparat. Ona dała sobie z tym radę, zdjęcia zostały zrobione, ujęcia dokładnie zaplanowane, żeby podnieść sobie temperaturę o kilka stopni

Relacja Soon-Yi i Allena trwa do dziś. W grudniu 1997 roku, w tajemnicy przed światem wzięli ślub we Włoszech. 84-latek przyznaje jednak, że nie było to konieczne:

Oboje czuliśmy, że nie potrzebujemy pisemnego dokumentu na to. Kochaliśmy się i nie musieliśmy mieć tego na papierze. To dlaczego się pobraliśmy? Nie z romantycznych powodów, a finansowych. Uwielbiam Soon-Yi i wiem, że skoro jestem dużo starszy, mogę w każdej chwili paść trupem. Gdyby tak miało się stać, chcę, żeby ona była prawnie chroniona i automatycznie dostanie wszystko, co moje

– pisze reżyser.

Cała książka „Apropos of Nothing” zadedykowana jest młodszej o 35 lat żonie,

… której dał jeść z ręki, ale nie zauważył, kiedy stracił całe ramię

- napisał Woody Allen.

Zobacz też:

Autor: Bartosz Tomaszewski